Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » VIDEO | Mirel Palada, sociolog: „Piedone are șanse foarte mari la Primăria Capitalei. Câștigă fluierând”

VIDEO | Mirel Palada, sociolog: „Piedone are șanse foarte mari la Primăria Capitalei. Câștigă fluierând”

Sursa foto: Gândul

Victor Ponta, fost premier al României, și Mirel Palada, sociolog, au fost invitații lui Marius Tucă într-o ediție transmisă live de Gândul. Cei doi invitați sunt de părere că dacă actualul primar al Sectorului 5 al Capitalei, Cristian Popescu Piedone ar candida la Primăria Capitalei ar câștiga „fluierând alegerile”. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.

Întrebați dacă actualul primar al Sectorului 5 al Capitalei, Cristian Popescu Pietone are șanse la Primăria Capitalei, cei doi invitați a lui Marius Tucă spun:

Mirel Palada, sociolog: Da! Are șanse foarte mari la Primăria Bucureștiului dacă nu candidează Firea și atunci e posibil ca toată chestia asta facă parte dintr-o schemă. Ar câștiga fluierând Primăria Generală”

Victor Ponta: „La economie nu se pricepe nimeni ca mine dintre politicieni”

Mirel Palada, sociolog: „Cât timp statul român nu taxează multinaționalele și nu oprește prețurile de transfer…”

Victor Ponta: Eu de exemplu, sunt un mare fan al ideii să pui 1% din cifra de afaceri pentru  spre deosebire de cei care vorbesc așa ca idee că-i bun, am luat multinaționalele și am văzut la cele mai multe 1% din cifra de afaceri înseamnă mult mai mult decât 16% impozitul pe profit. Deci înseamnă dacă tu ești așa amărât, faci miliarde în România, dar nu faci profit, faci și tu un amărât acolo 2%-3% , eu nu vreau mai pierd bani în România, săracul de tine, „dă-mi 1% din din cifra de afaceri și e ok”.

reamintesc singura intervenție din ultimii 100 de ani pe teme de economie din partea președintelui Iohannis a fost anul trecut, în decembrie, când a zis: „asta cu multinaționale este o idee proastă”.

Mirel Palada, sociolog: „Decât țină cu românii, nu mai bine ține cu multinaționalele?!”

Victor Ponta: „Păi ce l-au pus românii? El are treabă cu românii? Nu-l vorbește nimeni și nu-l critică nimeni.”

Mirel Palada, sociolog:Cât timp nu se discută despre multinaționale, nu se va echilibra bugetul în România și fie controlate prețurile de transfer, adică felul în care multinaționalele își scot plus valoarea și eludează taxele este prin aceste prețuri de transfer care zic „noi cumpărăm foarte scump de la ei și trebuie ne de banii înapoi”.

Întrebat de ce nu se poate face centrul centrul de strategic al Guvernului, sociologul Mirel Palada spune: 

„Securitatea pe de o parte și felul foarte convolut în care se schimbă legile greu de tot și în care ministerele vin spună:asta nu se poate face”. Nu există o decizie liniară. Acum ar fi trebuit să fie schimbată și Raluca Turcan. Ea este cea care a aprobat „azilul groazei”, spune sociologul.

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook  Marius Tucă și Gândul, și pe canalul de YouTube Gândul. ”Tineți aproape!”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Viitorul mașinilor chinezești în Europa: UE a luat decizia momentului
Digi24
Donald Trump s-a autoproclamat „președinte interimar al Venezuelei”. Imaginea postată de liderul american pe platforma sa socială
Cancan.ro
Mărturiile stupefiante ale lui Mario Iorgulescu despre nunta fiului lui Romică Țociu: M-au întrebat dacă vreau să iau ceva cu ei
Prosport.ro
Cuplul momentului în România. Cunoscuta cântăreață se iubește cu fostul fotbalist FCSB
Adevarul
Ce se află sub gheața celei mai mari insule din lume. Pământul le-a ascuns aici dintr-un motiv anume
Mediafax
Criză în America! Cât a ajuns să coste o banală pizza cu brânză
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
Reacția Chinei după ce Donald Trump a declarat că SUA vor prelua Groenlanda ca să nu ajungă pe mâinile Beijingului
Cancan.ro
BREAKING! Mario Iorgulescu vrut să se SINUCIDĂ. Mesajul de ADIO lăsat părinților
Ce se întâmplă doctore
O mai țineți minte pe Adela Lupșe, cunoscută pentru replica „Vreau să sune telefonul”? Cum arată acum, la 10 ani de când a renunțat la tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Un McLaren diferit de toate: povestea INCREDIBILĂ a monopostului care a însoțit titlul lui Lando Norris
Descopera.ro
De ce au fost interziși câinii în Antarctica?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Explică-mi și mie de ce te-ai culcat cu soră-mea?
Descopera.ro
Un material controversat a început să fie folosit în chirurgia plastică