Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » VIDEO | Prof. Lavinia Betea, istoric: „Ștefan Andrei a fost un om foarte apropiat de Ceaușescu”

VIDEO | Prof. Lavinia Betea, istoric: „Ștefan Andrei a fost un om foarte apropiat de Ceaușescu”

Marius Tucă Show

Prof. univ. Lavinia Betea, istoric, a fost invitata lui Marius Tucă într-o ediție transmisă live de Gândul. Aceasta menționează că și-a dorit să afle mecanismele puterii din perioada comunistă. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă

„Am o carte cu Maurer, am o carte și cu Corneliu Mănescu, cel care a fost de asemenea un ministru de externe foarte prețuit. Maurer și cu Mănescu nu și-au arogat niciun moment responsabilitatea sau inițiativa pentru liniile politice externe românești, i le-au atribuit lui Gheorghiu-Dej.

Sunt convinsă același lucru se întâmpla și în timpul lui Ștefan Andrei, că Nicolae Ceaușescu a preluat liniile mari ale politicii externe din vremea lui Dej. Însă, Ștefan Andrei avea o mare capacitate de persuadare și schimbă cumva linia pe care se mersese înainte în vremea lui Corneliu Mănescu. 

Cum spunea Maurer, dacă înainte noi țineam foarte mult la a fi apropiați, a importa tehnologie și a avea relații economice cu cei care contează în lume, adică se referea la Occident, la Statele Unite, la Israel, în vremea lui Ștefan Andrei, Ceaușescu face un fel de buclă, o linie nouă de a deveni niște jucători în lumea a treia. De aceea s-a și făcut datoria externă, în mare parte în ideea noi vom tehnologiza la niște standarde foarte înalte economia României și vom deveni niște pioni care contează în economia mondială. Lucrurile nu au ieșit după plan”, a spus prof. Lavinia Betea.

Prof. Lavinia Betea: „A fost cel mai apropiat de Ceaușescu

Lavinia Betea afirmă că Ștefan Andrei a fost cel mai apropiat de Ceaușescu: „În perioada în care a fost ministru de externe, a fost cel mai apropiat de Ceaușescu”.

Eu am aflat de porecla lui, era poreclit Machiavelli, de la ultimul ministru de externe al lui Ceaușescu, de la Ion Stoian. Acesta mi-a povestit că atunci când vorbeau de Ștefan Andrei îl numeau Machiavelli. De ce? Pentru că avea această capacitate de influență, de persuasiune, pe care mărturisesc cu sinceritate, n-am mai întâlnit-o până acum la cineva”, a mai spus prof. Lavinia Betea.

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook  Marius Tucă și Gândul, și pe canalul de YouTube Gândul. ”Tineți aproape!”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
O funcție uitată revine pe WhatsApp