Prima pagină » Emisiuni » VIDEO | Doctorul Adrian Marinescu: „Am întâlnit oameni care se plâng de efectele vaccinului. Nu există vaccin care să nu fie și cu reacții adverse”

VIDEO | Doctorul Adrian Marinescu: „Am întâlnit oameni care se plâng de efectele vaccinului. Nu există vaccin care să nu fie și cu reacții adverse”

Gândul

Adrian Marinescu, Directorul Medical al Institutului „Matei Balș” din București, a fost invitatul emisiunii Față în față cu Ion Cristoiu, realizată de publicistul și scriitorul Ion Cristoiu. Doctorul Marinescu spune că a întâlnit persoane care se plâng de efectele vaccinului.

„Am întâlnit oameni care se plâng de efectele vaccinului, dar eu trebuie găsesc o legătură de cauzalitate și văd cum putea explice vaccinul o situație concretă. 

Este ca și cum ați spune în felul următor: dacă eu m-am vaccinat acum 6 luni sau un an și mi se întâmplă ceva, nu știu, în orice sferă, cum stabilesc legătura dintre vaccin și ceea ce mi s-a întâmplat? 

Nu există vaccin care nu fie și cu reacții adverse, cum nici medicamente. Dar statistic, că aici tot timpul vorbim pe partea obiectivă, se spune că probabilitatea de a avea reacții adverse după vaccin ar trebui să fie în primele 15- 30 de minute sau în primele zile. 

A discuta de reacții adverse care sunt după 6 luni sau un an sunt extrem de puțin probabile, nu spun zero, dar foarte puțin probabile. Cel puțin, din ce avem noi în momentul de față, științific vorbind, eu nu aș putea să susțin o altă variantă”, a menționat Adrian Marinescu, Directorul Medical al Institutului „Matei Balș” din București.

Emisiunea săptămânală va fi difuzată LIVE pe gandul.ro, pe pagina de Facebook și, de asemenea, pe canalul de YouTube al publicației, în fiecare marți, la ora 21.00.

Recomandarea video

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Averea celor mai bogați oameni din lume a ajuns la un nou record istoric în 2025