Prima pagină » Economic » Anunțul făcut de guvernatorul BNR, Mugur Isărescu

Anunțul făcut de guvernatorul BNR, Mugur Isărescu

Anunțul făcut de guvernatorul BNR, Mugur Isărescu
Numele lui Florin Georgescu a fost vehiculat în presă ca posibil viitor președinte al Autoritatii de Supraveghere Financiară.

Actualul ministru al Finanțelor, Florin Georgescu, va reveni la Banca Națională a României, la finalul mandatului guvernamental, a declarat, marți seara, guvernatorul BNR, Mugur Isărescu.

„Domnul Florin Georgescu revine la Banca Națională”, a spus Isărescu, într-o conferință de presă susținută împreună cu premierul Victor Ponta.

El a răspuns astfel după ce primul-ministru a fost întrebat de jurnaliști dacă îl va mai propune pe Florin Georgescu pentru postul de ministru al Finanțelor.

Ponta a răspuns la rândul său acestei întrebări, arătând că îi va propune, dar că știe că va fi refuzat.
Florin Georgescu a părăsit postul de prim-viceguvernator al BNR în luna mai pentru a prelua postul de ministru al Finanțelor în Guvernul USL, premierul Ponta anunțând atunci că acesta va reveni în luna decembrie la banca centrală.

Guvernul va desființa autoritățile de supraveghere din domeniul financiar, cu excepția celor care țin de BNR, astfel că atribuțiile și tot personalul CNVM, CSA și CSSPP vor fi preluate până cel târziu în luna martie a anului viitor de către o nouă instituție – Autoritatea de Supraveghere Financiară.

Numele lui Florin Georgescu a fost vehiculat în presă ca posibil viitor președinte al acestei noi instituții.
Luni seara, întrebat dacă noua structură va fi condusă de actualul ministru al Finanțelor, Florin Georgescu, premierul a răspuns doar că acesta nu va mai conduce Ministerul Finanțelor în viitorul guvern, deoarece dorește să lucreze din nou ca prim-viceguvernator al Băncii Naționale.

Întrebat de asemenea dacă astfel la cele trei autorități actuale nu vor fi înlocuiți șefii numiți în perioada fostului guvern, în contextul unei alte majorități parlamentare, de către o persoană numită acum de noua majoritate parlamentară, premierul a răspuns că ar fi greșit să se creadă că „guvernatorul Isărescu ar dori să pună” la conducerea noii structuri o persoană din cadrul USL.
 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Se schiază de sâmbătă la Transalpina pe două pârtii din golul alpin
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Căsătorie forțată în familia Cioabă? / O minoră a adus pe lume un copil după o logodnă controversată / Fratele regelui Cioabă, cercetat penal
Click
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Concubina lui Ilie Bolojan, apariție impecabilă la Viena. Cum s-a prezentat Ioana, de mână cu premierul României
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Mitul medieval care ascunde una dintre cele mai profunde teorii despre sufletul uman