Prima pagină » Economic » Anunțul premierului Jean-Claude Juncker: Luxemburg va înceta să mai fie un „paradis fiscal”

Anunțul premierului Jean-Claude Juncker: Luxemburg va înceta să mai fie un „paradis fiscal”

Anunțul premierului Jean-Claude Juncker: Luxemburg va înceta să mai fie un
Guvernul de la Luxemburg și-a schimbat politica privind secretul bancar, anunțând că va face schimb de date cu celelalte țări din UE privind conturile deținute de cetățenii europeni în țară, unul dintre paradisurile fiscale de pe continent.

Guvernul de la Luxemburg și-a schimbat politica privind secretul bancar, anunțând că va face schimb de date cu celelalte țări din UE privind conturile deținute de cetățenii europeni în țară, unul dintre paradisurile fiscale de pe continent, informează Mediafax.

Premierul Jean-Claude Juncker a făcut anunțul miercuri seară, în timpul discursului privind starea națiunii, potrivit Wall Street Journal.

Decizia reprezintă un prim pas prin care Luxemburgul se îndepărtează de tradiția secretului bancar, care a ajutat micul stat, cu o populație de 90.000 de locuitori, să se impună ca unul dintre principalele centre financiare mondiale.

Potrivit Băncii Centrale Europene, activele băncilor din Luxemburg depășesc de 22 de ori Produsul Intern Brut al țării.

Impactul deciziei este însă incert, deoarece noua politică de desecretizare vizează plățile aferente dobânzilor pentru fondurile deținute de persoane private din UE, nu și banii deținuți prin fonduri de investiții sau prin firme încorporate în Luxemburg. De asemenea, operațiunile companiilor străine derulate prin centrul financiar de la Luxemburg nu vor fi afectate.

Asociația bancară din Luxemburg estimează că peste jumătate dintre clienții care dețin depozite în băncile din țară provin din Uniunea Europeană.

Cinci state europene vor face schimburi de informații pentru a-i identifica pe cei care evită plata taxelor

Germania, Franța, Marea Britanie, Italia și Spania au convenit marți să dezvolte un sistem de schimburi de informații prin care să identifice mai ușor persoanele sau companiile care evită plata taxelor prin mutarea banilor în străinătate. Cele 5 guverne au transmis Comisiei Europene că speră ca sistemul să devină un șablon pentru o inițiativă similară la nivelul UE, apoi la nivel global.

„Putem, fără a suferi pagube mari, să introducem un sistem de schimb automat de informații începând de la 1 ianuarie 2015. Dacă aceasta reprezintă o schimbare a poziției noastre, ea nu are loc la presiunea Europei, ci pentru că americanii nu ne dau de ales. Americanii fac afaceri financiare numai cu acele țări care sunt de acord cu schimbul automat de informații”, a afirmat Juncker.

Tot miercuri, președintele francez Francois Hollande a atacat dur paradisurile fiscale, cu promisiunea că le va „eradica, în Europa și în întreaga lume”.

Guvernul francez a fost zguduit recent de un scandal de evaziune fiscală care a condus la demisia ministrului Bugetului Jérôme Cahuzac, inculpat pentru fraudă fiscală după ce a transferat fonduri în conturi bancare din Elveția.

Luxemburgul cooperează cu Statele Unite pentru implementarea legii pentru conformitatea fiscală a conturilor din străinătate, adotpată în 2010 de Washington ca măsură de prevenție a evaziunii fiscale de către cetățenii americani. Legea cere băncilor străine să identifice deponenții americani și să transmită guvernului SUA informații privind tranzacțiile efectuate de aceștia și bilațurile conturilor. Mai multe state europene, printre care Marea Britanie și Germania, au intrat deja în acorduri bilaterale cu SUA pentru schimbul de astfel de informații.

Comisia Europeană a anunțat că „salută cu căldură” decizia anunțată de Juncker și a recomandat Austriei să urmeze exemplul Luxemburgului.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Tanczos Barna, critic la adresa CCR: Amânarea deciziei pe pensiile magistraților riscă să coste România sute de milioane de euro
Digi24
Controversă după ce edilul Robert Negoiță a fost testat antidrog de protestatarul Marian Ceaușescu. Expert: Rate prea mari de eroare
Cancan.ro
Primele imagini de la priveghiul lui Sorin și a Dianei Iacob 😢 Obiectul pe care l-a pus familia în sicriul cu trupul neînsuflețit al fetiței lor
Prosport.ro
FOTO. Una dintre cele mai frumoase sportive a trădat SUA pentru China! A ales să concureze la Jocurile Olimpice pentru țara părinților nu pentru țara ei natală
Adevarul
„Sultanul“ Erdogan își pregătește fiul pentru a prelua conducerea Turciei. Scenarii pe culoarele puterii de la Ankara
Mediafax
A fost stabilită data procesului intentat de Trump împotriva BBC
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
„Răspunsul NATO va fi devastator”. Rutte spune ce se va întâmpla în cazul unui război cu Rusia
Cancan.ro
Dată afară de PRO TV, angajată acum de Cătălin Măruță: 'Discretă, dar esențială.' Andra a strâns-o imediat în brațe!
Ce se întâmplă doctore
Amalia Năstase, de nerecunoscut după ce a pierdut lupta cu kilogramele în plus! Ce dietă strictă urmează
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Cel mai familist model Dacia (facelift 2026) poate fi comandat în România. În duel direct cu Citroen
Descopera.ro
O navă spațială dispărută de 60 de ani ar fi fost regăsită!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Ce aduc suplimentele în alimentația zilnică și cum le alegem informat (P)