Prima pagină » Economic » Cătălin Botezatu va crea noile uniforme pentru piloții și însoțitorii de bord Tarom

Cătălin Botezatu va crea noile uniforme pentru piloții și însoțitorii de bord Tarom

Cătălin Botezatu va crea noile uniforme pentru piloții și însoțitorii de bord Tarom
Compania aeriană de stat Tarom l-a ales pe Cătălin Botezatu ca designer al noilor uniforme pentru piloții și însoțitorii de bord, în urma unui concurs de design lansat în luna martie.

Compania aeriană de stat Tarom l-a ales pe Cătălin Botezatu ca designer al noilor uniforme pentru piloții și însoțitorii de bord, în urma unui concurs de design lansat în luna martie, informează Mediafax.

La concurs s-au înscris 31 de designeri, toți români, care au prezentat propuneri de modele de uniforme de iarnă și vară, pentru diferite piese din componența uniformelor atât pentru piloți, cât și pentru însoțitorii de bord, se arată într-un comunicat al companiei.

„Am ales modelele lui Cătălin Botezatu pentru că aduc uniformelor un plus de prospețime, de eleganță și de optimism și pentru că întrunesc cel mai bine toate elementele de identitate ale companiei Tarom. Suntem foarte bucuroși să colaborăm cu un nume atât de cunoscut în mediul de design românesc și internațional, și le mulțumim tuturor participanților pentru interes și pentru implicare”, a declarat, în comunicat, Christian Heinzmann, directorul general al companiei.

La rândul său, creatorul de modă Cătălin Botezatu a afirmat că este o onoare să fie designerul uniformelor purtate de personalul Tarom.

„A fost o surpriză pentru mine să aflu că modelele de uniforme propuse de mine vor ajunge să zboare deasupra a trei continente, în mai mult de 40 de destinații. În 2011 am lansat colecția Aviator, au trecut doi ani de atunci, iar eu am rămas la fel de atașat de latura aeronautică. Mă bucur că am fost desemnat câștigătorul concursului și mă bucur că numele Cătălin Botezatu va ajunge printre nori”, a spus el.

Compania Națională de Transporturi Aeriene Române Tarom a fost înființată în 1954 și își desfășoară activitatea sub autoritatea Ministerului Transporturilor.

A murit MARGARET THATCHER. „Doamna de Fier” a Marii Britanii avea 87 de ani

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce se întâmplă la Serviciul Român de Informații? Dan: Orice derapaj al Serviciului îmi revine mie
Digi24
Un virus gripal nou se răspândește rapid în România: În prima săptămână din decembrie au fost înregistrate peste 3.000 de îmbolnăviri
Cancan.ro
Vila Rodicăi Stănoiu de la malul mării a fost VANDALIZATĂ! Misterul moștenirii fostei ministrese se adâncește!
Prosport.ro
Mesajul transmis de Sorana Cîrstea după ce a mers cu fiul lui Ion Țiriac în cea mai scumpă stațiune din Elveția
Adevarul
Controverse grave în cazul alertei cu bombă la trenul București–Kiev: R. Moldova susține că incidentul a avut loc azi, CFR Călători neagă
Mediafax
Ce taxe vor plăti bucureștenii din 2026? Proiect PMB: impozite pe locuințe, mașini și terenuri
Click
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Digi24
Reacție furioasă a Kremlinului, după ce șeful NATO a îndemnat la pregătiri pentru un război cu Rusia: „E iresponsabil”
Cancan.ro
9 zile consecutive de ninsoare în România, potrivit meteorologilor Accuweather. Care sunt orașele vizate
Ce se întâmplă doctore
Dieta MINUNE cu care Monica Anghel a reușit să slăbească 40 de kilograme: „Asta poți mânca oricând, fără probleme”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacia C-Neo, testată în Alpi. Noul model a fost surprins în probe pe drumuri montane
Descopera.ro
O substanță din ciocolată face minuni pentru sănătate
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
Raportul care anunța Primul Război Mondial: „Într-o bună zi va avea loc un cataclism îngrozitor”