Prima pagină » Economic » Companii de telecomunicații din Ungaria, „ȘOCATE” de noile impozite propuse de Guvern

Companii de telecomunicații din Ungaria, „ȘOCATE” de noile impozite propuse de Guvern

Companii de telecomunicații din Ungaria,
Cele trei mari companii de telecomunicații care își desfășoară activitatea în Ungaria, Magyar Telekom, Telenor și Vodafone, s-au declarat a fi "șocate" de noul impozit pe care Guvernul lui Viktor Orban intenționează să îl introducă, relatează AFP.

Cele trei mari companii de telecomunicații care își desfășoară activitatea în Ungaria, Magyar Telekom, Telenor și Vodafone, s-au declarat a fi „șocate” de noul impozit pe care Guvernul lui Viktor Orban intenționează să îl introducă, relatează AFP.

„Magyar Telekom, Telenor și Vodafone sunt șocate să afle că Guvernul a modificat proiectul privind impozitele pe apelurile telefonice”, au declarat companiile într-un comunicat făcut public luni, la Budapesta.

„După ce în timpul negocierilor prealabile, Guvernul a propus introducerea unei taxe de consum, aplicată consumatorilor, proiectul de lege depus Parlamentului vorbește de un impozit care afectează serviciile de telecomunicații, la care companiile de telecomunicații fac obiectul”, se menționa în comunicat.

Acestea din urmă „consideră inacceptabilă această procedură care le-ar face să suporte o nouă taxă specifică”.

În 2010, pentru a lupta împotriva deficitului bugetar, Premierul Viktor Orban a introdus o serie de taxe, supranumite „de criză”, care se aplicau societăților comerciale, de telecomunicații și energetice, alături de impozitarea băncilor și instituțiilor financiare.

În urmă cu două săptămâni, Guvernul a adoptat un plan de rigoare – pentru a coborâ deficitul public la o cotă mai mică decât 3 la sută din PIB – în care a promis scăderea, în 2013, cu 50 la sută, urmată cu eliminarea, în 2014, a taxelor specifice.

Potrivit ultimelor informații disponibile, aceste impozite vor fi înlocuite de noi taxe aplicate băncilor și societăților de telecomunicații.

Parlamentul va dezbate în viitorul apropiat aceste măsuri fiscale.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
O ucraineancă dată dispărută a fost găsită în mansarda unui român. Ce au declarat cei doi poliției: „Ea a fost cea care a organizat totul”
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
„Noua Rusie” a lui Vladimir Putin include și teritorii de la granița cu România