Prima pagină » Economic » Cursul leu/euro de marți

Cursul leu/euro de marți

Cursul leu/euro de marți
Moneda națională s-a depreciat ușor în prima parte a sesiunii interbancare, astfel că Banca Națională a României (BNR) a publicat un curs de referință de 4,4358 leieuro, cu 1,37 bani peste nivelul de luni.

Moneda națională s-a depreciat ușor în prima parte a sesiunii interbancare, astfel că Banca Națională a României (BNR) a publicat un curs de referință de 4,4358 leieuro, cu 1,37 bani peste nivelul de luni, informează Mediafax.

În ședința anterioară, cursul a fost de 4,4221 lei/euro.

Moneda națională s-a depreciat și în raport cu dolarul american, cursul de referință urcând de la 3,3441 lei/dolar la 3,3662 lei/dolar. Totodată, cotația leu/franc elvețian a avansat de la 3,5904 lei/franc la 3,5990 lei/franc.
Ratele de schimb leu/dolar și leu/franc elvețian sunt calculate de BNR în funcție de paritatea leu/euro și cotațiile de schimb euro/dolar și euro/franc elvețian.

În debutul sesiuniii, euro a fost cotat la 4,42 lei/euro, aproape de nivelul de la finalul ședinței precedente, când schimburile s-au operat la 4,4210 – 4,4240 lei/euro.

Primele transferuri au urcat cotațiile peste 4,43 lei/euro, iar la jumătatea zilei operațiunile se realizau în jurul nivelului de 4,4350 lei/euro.

Valutele din regiune consemnau, de asemenea, peirderi ușoare în raport cu euro. Investitorii așteaptă marți datele privind evoluția industriei prelucrătoare din SUA în luna august, urmate vineri de un raport privind șomajul.

Piețele urmăresc atent și semnalele venite din partea Rezervei Federale a Statelor Unite, care va susține următoarea ședință de politică monetară la mijlocul lunii septembrie, când este așteptată o decizie privind reducerea programului de achiziții de obligațiuni.

Dobânzile afișate marți dimineață de băncile comerciale pentru plasamentele în lei pe termen de o zi au coborât de la 3,24% – 3,74% la 3,19 – 3,69% pe an. Randamentele afișate pentru plasamentele cu scadență la o săptămână sunt de 3,34 – 3,84% pe an, în scădere ușoară de la 3,37 – 3,87% luni.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazia Măgarilor: oamenii s-au trezit cu o mulțime de măgari în curțile lor, prin oraș, dând buzna și la nunți sau alte petreceri
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Iubita lui Cristiano Ronaldo, în costum de baie în vacanța din Golful Persic
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Vreme mohorâtă la vot: Ploi slabe și 4-6 grade în București
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Pilot american de F-16, premiat pentru manevre excepționale împotriva rebelilor Houthi. Cum a supraviețuit unui baraj de ra
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Iată cum căsătoria te poate feri de obezitate!