Prima pagină » Economic » Depozitele populației și firmelor au scăzut în iunie cu 1,2% față de mai, la 191,04 miliarde lei

Depozitele populației și firmelor au scăzut în iunie cu 1,2% față de mai, la 191,04 miliarde lei

Depozitele populației și firmelor au scăzut în iunie cu 1,2% față de mai, la 191,04 miliarde lei
Depozitele constituite de populație și companii au înregistrat în iunie o scădere de 1,2% față de luna mai, la 191,041 miliarde lei, însă sunt mai mari cu 9,6% față de aceeași perioadă a anului trecut, a anunțat, marți, BNR.

Depozitele constituite de populație și companii au înregistrat în iunie o scădere de 1,2% față de luna mai, la 191,041 miliarde lei, însă sunt mai mari cu 9,6% față de aceeași perioadă a anului trecut, a anunțat, marți, BNR, informează Mediafax.

Depozitele în lei ale gospodăriilor populației s-au redus în iunie față de mai cu 0,2%, la 75,518 miliarde lei, dar au înregistrat o creștere de 13,3% (11,1% în termeni reali) comparativ cu aceeași lună a anului trecut.

„Depozitele în lei ale persoanelor juridice (societăți nefinanciare și instituții financiare nemonetare) s-au redus cu 3,9%, până la 50,379 miliarde lei. La 30 iunie 2012, depozitele în lei ale persoanelor juridice erau mai mari cu 6,5% (4,4% în termeni reali) față de 30 iunie 2011”, se arată într-un comunicat al Băncii Naționale a României.

Depozitele în valută constituite de populație și companii, exprimate în lei, au scăzut cu 0,2% în iunie față de mai, la 65,143 miliarde lei (exprimate în euro, depozitele în valută s-au majorat cu 0,1%, la 14,640 miliarde euro). Comparativ cu aceeași lună a anului precedent, depozitele în valută ale rezidenților exprimate în lei au crescut cu 7,9% (exprimate în euro, s-au majorat cu 2,7%).

Economiile în valută ale populației, exprimate în lei, au crescut cu 9,5% în iunie față de aceeași perioadă a anului trecut, la 43,462 miliarde lei, și cu 0,8% față de mai anul acesta. Depozitele companiilor au avansat în iunie cu 4,9% față de iunie 2011, la 21,68 miliarde lei, însă au scăzut față de mai cu 2,1%. (Raluca Ghinea)

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O țară în care lucrează sute de mii de români discută creșterea vârstei de pensionare
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
S-a aflat acum! Ce alimente au consumat Antonella și Sara în Ajunul Crăciunului. Ar fi fost contaminate, potrivit specialiștilor. Poliția are deja 5 suspecți
Prosport.ro
FOTO. Diana Munteanu arată impecabil în costum de baie, la 47 de ani. Imaginile de pe plaja din Maldive sunt spectaculoase
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Meteorologii ANM fac anunțul cu privire la primele zile din 2026. Temperaturi neobișnuite la început de an
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Vlăduța Lupău a primit o nouă LOVITURĂ, după ce s-a aflat că numele ei apare într-un dosar penal internațional. Unde a fost de urgență luni, 29 decembrie
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un tunner german a desenat viitoarea Dacia. Randările cu C-Neo care aprind discuțiile
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
Trump este singurul care îl poate obliga pe Putin să facă pace, transmite șeful NATO