Prima pagină » Economic » Fiul celui mai bogat om din Arabia Saudită a cumpărat 50% dintr-o companie din România

Fiul celui mai bogat om din Arabia Saudită a cumpărat 50% dintr-o companie din România

Fiul celui mai bogat om din Arabia Saudită a cumpărat 50% dintr-o companie din România
Fiul prințului Al-Waleed bin Talal bin Abdulaziz al Saud, cel mai bogat om din Arabia Saudită, a cumpărat 50% dintre acțiunile companiei românești Arcadia Engineering, care dezvoltă proiecte în domeniul construcțiilor, potrivit arabianbusinesss.com.

Prințul Khaled bin Alwaleed, care deține fondul de investiții KBW, este fiul lui Al-Waleed bin Talal bin Abdulaziz al Saud, cel mai bogat om din Arabia Saudită, cu o avere estimată la 21,7 miliarde de euro, potrivit Forbes.

În urma achiziției realizate de KBW, prințul Khaled bin Alwaleed a devenit noul președinte al companiei Arcadia.

Florin Nistor Chinole, unul dintre fondatorii Arcadia, a participat alături de prințul Khaled bin Alwaleed la ceremonia în cadrul căreia s-a încheiat tranzacția.

Arcadia urmărește extinderea în Orinetul Mijlociu și America de Sud în domenii ca ingineria, arhitectura, designul, consultanța și administrarea de proiecte în industria prelucrătoare și construcții.

„Date fiind experiența de peste un deceniul pe piața europeană și livrarea rapidă de soluții personalizate în construcții și de arhitectură de înaltă calitate, sunt încântat de oportunitățile pe care Arcadia le aduce portofoliului KBW și regiunii în general”, a declarat prințul Khaled bin Alwaleed.

Preluarea a 50% dintre acțiunile Arcadia reprezintă a doua achiziție realizată de fondul KBW în Europa în acest an, după cumpărarea companiei italiene Raimondi Cranes, care produce macarale.

Arcadia Engineering a fost înființată în 1993, iar din 2010 compania și-a extins operațiunile în Europa de Est. Arcadia Engineering are 34 de angajați și printre clienții săi se numără Petrom, NEPI, OMV, Mega Image și Procter&Gamble. În prezent, compania dezvoltă și administrează proiecte în domeniul construcțiilor și oferă servicii de consultanță.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Miruță: Zborul lui Iohannis la Paris a costat 180.000 de euro, al lui Nicușor Dan maxim 35.000
Digi24
Donald Trump s-a autoproclamat „președinte interimar al Venezuelei”. Imaginea postată de liderul american pe platforma sa socială
Cancan.ro
Această cerșetoare era, în urmă cu mulți ani, una dintre cele mai faimoase femei. Acum, a ajuns de nerecunoscut 😲
Prosport.ro
Cuplul momentului în România. Cunoscuta cântăreață se iubește cu fostul fotbalist FCSB
Adevarul
Rusia se oferă să “ajute” America să obțină Groenlanda
Mediafax
Cursuri suspendate sau online marți în școli din mai multe județe din cauza vremii
Click
Cutremur la PRO TV! Dispare emisiunea lui Măruță, după 18 ani. Când va avea loc ultima ediție
Digi24
Reacția Chinei după ce Donald Trump a declarat că SUA vor prelua Groenlanda ca să nu ajungă pe mâinile Beijingului
Cancan.ro
Mărturiile stupefiante ale lui Mario Iorgulescu despre nunta fiului lui Romică Țociu: M-au întrebat dacă vreau să iau ceva cu ei
Ce se întâmplă doctore
O mai țineți minte pe Adela Lupșe, cunoscută pentru replica „Vreau să sune telefonul”? Cum arată acum, la 10 ani de când a renunțat la tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Un McLaren diferit de toate: povestea INCREDIBILĂ a monopostului care a însoțit titlul lui Lando Norris
Descopera.ro
De ce au fost interziși câinii în Antarctica?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Explică-mi și mie de ce te-ai culcat cu soră-mea?
Descopera.ro
Există un singur loc pe Pământ unde atât Omul de Neanderthal, cât și oamenii moderni au creat artă rupestră