Prima pagină » Economic » Gigantul Airbus a decis: acest elicopter va fi produs doar în România

Gigantul Airbus a decis: acest elicopter va fi produs doar în România

Gigantul Airbus a decis: acest elicopter va fi produs doar în România
Gigantul Airbus a decis: acest elicopter va fi produs doar România

Potrivit acordului, IAR va deveni contractor principal pentru orice posibilă comandă de elicoptere H215M pe care Ministerul român al Apărării o va face pentru a înlocui flota îmbătrânită.

„Acest acord de exclusivitate este rezultatul a aproape 50 de ani de cooperare între IAR și Airbus Helicopters”, a spus Neculai Banea, directorul general al IAR. „IAR a construit aproximativ 360 de elicoptere sub licență datorită parteneriatului de succes cu Airbus Helicopters și abia așteptăm să ne implicăm în personalizarea și producerea elicopterului H215M”, a mai spus Neculai Banea.

„Acordul este o etapă importantă în efortul de a construi un parteneriat european în domeniul apărării. Suntem convinși că relația aceasta va mai dura 50 de ani și că H215M va corespunde total necesităților Armatei române”, a spus Olivier Michalon, Senior Vice President pentru Europa al Airbus Helicopters.

Airbus Helicopters este prezentă în România de peste 15 ani prin centrul de întreținere și reparații Airbus Helicopters România. Cifra de afaceri a societății este generată în proporție de 75% de contractele pentru export. Noua fabrică Airbus Helicopters Industries din Ghimbav, cu suprafața de 10.000 de metri pătrați, a fost inaugurată în 2016 și va găzdui producția elicopterului H215 în România.

IAR Brașov este o companie de stat, lider național în domeniul aeronauticii, specializată în producerea și mentenanța elicopterelor. În 2016, compania a avut o cifră de afaceri de 34 de milioane de euro și 316 angajați. IAR Brașov oferă pentru Armata română și clienții internaționali servicii diversificate precum mentenanță, reparații, modernizarea elicopterelor militare și aprovizionarea cu piese de schimb.

Airbus este lider mondial în aeronautică și servicii în domeniul spațial. În 2016 a generat venituri de 67 de miliarde de euro și a avut aproximativ 134.000 de angajați.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Concubina lui Ilie Bolojan, apariție impecabilă la Viena. Cum s-a prezentat Ioana, de mână cu premierul României
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
O întâlnire străveche a Soarelui cu alte două stele a schimbat pentru totdeauna Sistemul Solar