Prima pagină » Economic » GORJ. Cât de bine se trăiește în Gorj, județul cu unele dintre cele mai mari salarii din România

GORJ. Cât de bine se trăiește în Gorj, județul cu unele dintre cele mai mari salarii din România

Salariile gorjenilor sunt printre cele mai mari din România, însă rata mare a criminalității și numărul ridicat al șomerilor au tras în jos județul care s-a clasat pe locul 15 în topul județelor cu cel mai bun nivel de trai din România.

Salariile gorjenilor sunt printre cele mai mari din România, însă rata mare a criminalității și numărul ridicat al șomerilor au tras în jos județul care s-a clasat pe locul 15 în topul județelor cu cel mai bun nivel de trai din România.

Clasamentul întocmit de gândul s-a bazat pe o serie de punctaje acordate în funcție de șapte indicatori socio-economici relevanți, respectiv șomajul, salariul mediu net, suprafața spațiilor verzi în orașe, rata criminalității, gospodăriile conectate la rețeaua de canalizare, contribuția locuitorilor la economia locală (PIB pe cap de locuitor) și speranța de viață.

Un gorjean câștigă un salariu mediu net de 1.584 de lei pe lună, cu trei procente mai mult decât media națională de 1.538 de lei. Gorjenii ocupă astfel locul patru în clasamentul județelor cu cele mai mari salarii din România, fiind devansat doar de Municipiul București și de județene Ilfov și Cluj.

(Click pentru a mări)

FOTO: gândul.info

Un alt punct forte al județului este productivitatea muncii, respectiv aportul fiecărui cetățean la economia locală. Din datele Comisiei Naționale de Prognoză reiese că un gorjean contribuie cu 7.071 de euro la produsul intern brut, cu peste 200 de euro mai mult decât media națioanlă.

O productivitate mare a muncii înseamnă, în teorie, un mediu de afaceri puternic și competitiv, însă economia din Gorj este dominată de Complexul Energetic Oltenia, companie de stat alcătuită prin fuziunea Complexului Energetic Turceni, a Societății Naționale a Lignitului și a Complexului Energetic Rovinari.

Cele trei companii au avut în 2011 afaceri cumulate de peste 856,6 milioane de euro și circa 17.000 de angajați.

De asemenea, gorjenii nu se bucură de prea multe parcuri. Suprafața spațiilor verzi din localitățile gorjene este de circa 165 de hectare, ceea ce plasează județul pe locul 35 la nivel național.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bruxelles-ul are în sfârșit calendarul pentru aderarea Ucrainei și Moldovei la UE
Digi24
VIDEO NATO întărește „Poarta Focșani”. General al Alianței: „Suntem pregătiți oricând să luptăm. Chiar și în noaptea aceasta”
Cancan.ro
Nicoleta Luciu, în centrul dezvăluirilor făcute de Sile Cămătaru: ,,A fost doar o..''
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
Ce va alege UE între zâmbetul mieros al chinezilor și ostilitatea lui Trump. „Nu cred prea mult în acest scenariu”
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Ce nu se face de Rusalii. 7 superstiții și tradiții respectate de credincioși
Digi24
„Iată cum doborâți un F-18”: imagini din taberele milițiilor iraniene. Antrenamente cu rachete antiaeriene contra avioanelor de luptă
Cancan.ro
Predicție cutremurătoare pentru viitorul omenirii: Atac nuclear pe teritoriul SUA
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Diana Matei în costum de baie la 44 de ani. Artista a dezvăluit cum reușește să se mențină în formă: „Mi-e foame de când mă știu”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Exclusiv | Cele 400 de radare fixe vor fi puse în funcțiune abia în toamna anului viitor. CNAIR: „Acum se analizează ofertele”
Descopera.ro
De ce turcii fac cafea la nisip?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
De ce bananele nu sunt tocmai bune de adăugat la smoothie-uri?