Prima pagină » Economic » Grupul Nokia vinde sediul din Finlanda, pentru 170 milioane euro

Grupul Nokia vinde sediul din Finlanda, pentru 170 milioane euro

Grupul Nokia vinde sediul din Finlanda, pentru 170 milioane euro
Grupul finlandez Nokia, confruntat cu scădere vânzărilor și pierderi, a semnat un acord cu fondul de investiții imobiliare Exilion Capital pentru vânzarea sediului din Espoo, Finlanda, la prețul de 170 de milioane de euro, ca parte a unui program restructurare, potrivit Washington Times.

Tranzacția va fi finalizată în decembrie și este în linie cu obiectivul de a renunța la active considerate neesențiale, a declarat directorul financiar, Timo Ihamuotila. Nokia va continua să opereze din acest sediu „pe termen lung”, dar din postura de chiriaș.

Grupul are sediul în clădirea denumită Nokia House, din Espoo, în apropiere de Helsinki, încă din 1997.

Nokia face față cu greu concurenței feroce de pe piața smarphone-urilor, pe care fostul număr 1 la producția de telefoane mobile a fost depășit de rivali precum Samsung și Apple.

În acest context, grupul a anunțat desființarea a 10.000 de locuri de muncă pentru eficientizarea operațiunilor. Măsura ar urma să genereze economii de 1,6 miliarde de euro până la sfârșitul anului 2013.

Presa din Finlanda evalua în octombrie sediul Nokia la 200-300 de milioane de euro.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Horoscop 30 decembrie 2025: Echilibru și introspecție la final de an pentru două zodii
Digi24
Orașul unde taxa pe gunoi crește cu 70%. Revoltați, localnicii amenință că vor plăti la sfârșitul anului viitor: „Avem alte priorități”
Cancan.ro
BREAKING despre Dan Petrescu! Din păcate, e adevărat
Prosport.ro
FOTO. Diana Munteanu arată impecabil în costum de baie, la 47 de ani. Imaginile de pe plaja din Maldive sunt spectaculoase
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Cine va plăti noua taxă de 25 lei pentru coletele extracomunitare în România
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Putin a pus ochii pe o nouă țară. Cum vrea liderul de la Kremlin să-și impună puterea
Cancan.ro
Imaginile apărute după moartea contabilei din Sibiu dau peste cap ancheta. Femeia suspectată că și-a ucis mama pentru avere ochise deja o altă moștenire
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Modelul Dacia care i-a cucerit pe olandezi. THE BEST în categoria „Value for money”
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Pot animalele să prezică vremea?