Prima pagină » Economic » INS reduce estimarea PIB pentru anul trecut cu 2,5 miliarde lei. Ce se întâmplă cu creșterea economică

INS reduce estimarea PIB pentru anul trecut cu 2,5 miliarde lei. Ce se întâmplă cu creșterea economică

INS reduce estimarea PIB pentru anul trecut cu 2,5 miliarde lei. Ce se întâmplă cu creșterea economică
INS a revizuit în scădere cu 2,5 miliarde lei PIB estimat pentru 2013, de la 631,1 miliarde lei la 628,5 miliarde lei, fiind operate tăieri pe fiecare trimestru, dar a păstrat creșterea economică de anul trecut la 3,5%, concomitent cu o majorare de la 5,2% la 5,4% a avansului din ultimul trimestru.

INS a anunțat că din punctul de vedere al utilizării PIB în anul 2013, modificări ale contribuției la creșterea PIB, între prima estimare și cea de-a doua, s-au înregistrat la consumul final, de la +0,3% la +0,6%, ca urmare a majorării volumului cheltuielii pentru consum final individual al gospodăriilor populației cu 0,2 puncte procentuale (de la 100,7% la 100,9%) și volumului consumului final colectiv efectiv al administrațiilor publice cu 2,4 puncte procentuale (de la 95,9% la 98,3%), precum și la formarea brută de capital fix, de la -1,5% la -0,9%, ca urmare a modificării volumului său cu 2,4 puncte procentuale (de la 94,3% la 96,7%).

De asemenea, INS a revizuit în scădere variația stocurilor, de la +0,6% la -0,6%, ca urmare a modificării volumului său cât și a ponderii sale în utilizarea PIB.

O contribuție în creștere a avut și exportul net de bunuri și servicii, de la +4,1% la +4,4%, ca urmare a creșterii cu 0,3 puncte procentuale a contribuției exportului de bunuri și servicii corelată cu menținerea constantă a contribuției importului de bunuri și servicii.

Produsul intern brut în trimestrul IV 2013 a fost, în termeni reali, mai mare cu 1,6% comparativ cu trimestrul III 2013 (date ajustate sezonier). Față de același trimestru din anul 2012, PIB a înregistrat o creștere cu 5,4% pe seria brută și cu 5,2% pe seria ajustată sezonier.
 

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
7 miniștri interimari ai cabinetului demis Bolojan au mandatele expirate de 24 de zile. Nici președintele Nicușor Dan nu are o soluție
Digi24
Andrei Caramitru: România ar intra într-un „dezastru” în trei-patru săptămâni dacă ar fi retrogradată la „junk”
Cancan.ro
Descoperirea făcută de inspectorii ITM la Spitalul Județean Buzău, la 8 luni de la moartea medicului Ștefania Szabo
Prosport.ro
Ramona Olaru, dialog incendiar cu Dan Alexa. Propunerea care a încins totul: „Ce pot eu să-ți ofer pentru asta?”
Adevarul
Revoltă în serviciile secrete americane. CIA și FBI blochează un plan controversat al lui Donald Trump, temându-se de un risc catastrofal
Mediafax
AUR a făcut anunțul! Începe demersurile pentru SUSPENDAREA lui Nicușor Dan și cere alegeri anticipate
Click
Horoscop joi, 2 iulie. Leii primesc o propunere atractivă, iar Scorpionii au o zi productivă
Digi24
„Nu o recunosc”. Scandal uriaș în jurul Maiei Sandu: salarii de mii de euro, CV-uri falsificate și verișoare în funcții publice
Cancan.ro
Ce AVERE au de împărțit Ileana Sterp și Daniel Aloman. Ce bunuri dețin cei doi, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Puțini știu cine este Raluca Olaru, fosta soție a lui Mircea Radu. Are o carieră impresionantă în medicină
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ți-a căzut un copac pe mașină sau a fost inundată la furtunile din 2026? Ce asigurare plătește pagubele
Descopera.ro
Greșeala făcută de mulți oameni cu telefoanele vechi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
Unde pleci în vacanță dacă vrei să scapi de caniculă?