Prima pagină » Economic » Investițiile imobiliare au CRESCUT. România a avut ea mai mare performanță din Europa estică

Investițiile imobiliare au CRESCUT. România a avut ea mai mare performanță din Europa estică

În contextul inflației și prețurilor crescute la locuințe, valoarea investițiilor imobiliare a depășit 200 milioane de euro în primul trimestru. România a avut cea mai mare performanță din Europa de Est și Centrală. 

Potrivit Forbes România, primul trimestru al anului 2024 s-a încheiat cu investiții imobiliare în valoare de 202 milioane de euro în România. În ansamblu, volumul total de tranzacții în regiune a scăzut cu 15% față de 2023.

România a acumulat 16% din volumul total al investițiilor din regiunea est-europeană în comparație cu 5-7% cât înregistra în deceniul trecut, susține Digi24.  Forbes România mai adaugă că Cehia a devenit noul lider în regiune. Volumul său de investiții „a reprezentat 46% din totalul celor mai mari șase țări din Europa de Est, surclasând Polonia”.

Raportul companiei de consultanță imobiliară Colliers susține că avem o creștere cu 69% față de trimestrul 1 din 2023. Jumătate din tranzacții reprezintă preluarea centrului comercial Expo Market Doraly din nord-estul Bucureștiului de către dezvoltatorul imobiliar belgian WDP.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Scenariile de după 20 aprilie: de la ieșirea PSD de la guvernare la compromisul unui nou premier PNL
Digi24
Hainele și nu pozele nud ale consulului Ucrainei în Republica Dominicană au dus la concedierea ei. Ce a purtat Victoria Iakimova
Cancan.ro
Valentin Sanfira nu se mai ascunde! A dat fuga la ferma iubitei și s-a fotografiat într-o ipostază neașteptată
Prosport.ro
FOTO. L-a părăsit pe milionarul cu 35 de ani mai bătrân decât ea pentru că a înșelat-o cu prietena ei
Adevarul
Cine sunt cei cinci politicieni europeni care ar putea călca pe urmele lui Viktor Orbán într-o politică ostilă față de UE
Mediafax
Atac cibernetic masiv al Rusiei asupra mai multor state europene, printre care și România
Click
Zodiile care au parte de un miracol în luna mai. Ei sunt nativii care vor trăi 4 săptămâni ca-n povești
Digi24
Singura țară din lume care își poate acoperi integral hrana din resurse proprii. Cum stă România într-un astfel de clasament mondial
Cancan.ro
Le plângeai de milă? Câți lei câștigă într-o singură lună acest livrator Glovo pakistanez, din Constanța. Ce sumă trimite acasă
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Monica Gabor în prezent, după ce a dispărut din lumina reflectoarelor. Imaginea postată de Irina Columbeanu
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
De ce sunt furate catalizatoarele auto și cum te poți proteja. Ce model de autoturism este cel mai vizat de hoți
Descopera.ro
Care este diferența dintre antropologie și sociologie?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Nu îmi place că te culci cu soția mea!
Descopera.ro
Oamenii de știință au găsit legătura dintre durere și depresie