Prima pagină » Economic » Macroeconomie » Imobiliare » Dezvoltare. Pandemia a prins bine sectorului imobiliar. Piața a crescut față de 2019 dar unele semne dau motive de îngrijorare

Dezvoltare. Pandemia a prins bine sectorului imobiliar. Piața a crescut față de 2019 dar unele semne dau motive de îngrijorare

Dezvoltare. Pandemia a prins bine sectorului imobiliar. Piața a crescut față de 2019 dar unele semne dau motive de îngrijorare

Construcția de locuințe noi nu a ținut cont de problemele economice generate de Covid 19, 2020 dovedindu-se mai bun față de 2019. La nivelul întregii țări au fost finalizate în plus nu mai puțin de 304 locuințe. Cu toate acestea, trendul pozitiv a avut parte de un recul, pe finalul anului.

Conform datelor transmise miercuri de Institutul Național de Statistică (INS), în 2020 au fost terminate la nivel național 67.816 locuinţe, cifră în creştere cu 304 locuinţe, faţă de anul 2019.

Per ansamblu, o veste bună, ce ar putea fi însă umbrită de contraperformanța domeniului imobiliar din cele de-al patrulea trimestru, când au fost oferite cheile a 19.326 locuinţe, în scădere cu 1.749 unități, faţă de trimestrul similar din 2019.

Mediul urban, locomotiva pieței imobiliare

Față de 2019, anul trecut s-a păstrat și chiar a crescut ponderea locuinţelor terminate în mediul urban (de la 60,1% în anul 2019 la 62,3% în anul 2020), având implicit de-a face cu o scădere în mediul rural.

În funcție de proveniența fondurilor de finanţare, în 2020 a crescut numărul locuinţelor realizate din bani privați (+876 locuinţe), în schimb a scăzut numărul locuinţelor realizate din fonduri publice (-572 locuinţe).

Dacă per ansamblu lucrurile au avut o dinamică pozitivă, nu toate regiunile au cunoscut-o. Faţă de 2019, doar trei regiuni au avut parte de creștere în 2020: Bucureşti–Ilfov (+5.941 locuinţe), Vest (+255) şi Sud–Vest Oltenia (+ 68).

Toate celelalte s-au confruntat cu scăderi, respectiv Nord – Vest (-3007 locuinţe), Sud–Est (-1.020), Nord –Est (- 965), Sud – Muntenia (-916) şi Centru (-52).

Pe medii de rezidenţă, în trimestrul IV 2020, cele mai multe locuinţe au fost construite în mediul urban (59,1%). Față de perioada similară a lui 2019, a scăzut atât numărul locuinţelor realizate din fonduri private cu 1209 de unități, cât şi cele din fonduri publice, cu 540 de unități.

Singura regiune de dezvoltare care a consemnat creşteri a fost Bucureşti – Ilfov (+ 1.014 locuinţe). În toate celelalte au fost scăderi ale numărului locuinţelor terminate (raportat la trimestrul IV 2019), astfel: Nord–Vest (- 1.211 locuinţe), Sud–Est (- 521), Vest (- 427), Sud –Muntenia (- 212), Nord – Est (- 208), Centru (- 114) şi Sud–Vest Oltenia (- 70).

Vestea bună vine de la începutul lui 2021. Conform INS, în ianuarie 2021 s-au eliberat la nivel național peste 2.500 autorizaţii de construire pentru clădiri rezidenţiale, în creştere cu 10,2% faţă de luna ianuarie 2020.

Recomandarea video

Mediafax
A confirmat! AUR îl ia în calcul pe CĂLIN GEORGESCU pentru funcția de PREMIER
Digi24
Mesajul surprinzător al lui Friedrich Merz: „Nu le-aş recomanda copiilor mei să meargă în SUA, la studii sau la muncă”
Cancan.ro
Presa străină, ȘOCATĂ de prestația Alexandrei Căpitănescu la Eurovision. Ce au relatat jurnaliștii britanici 😲 ⤵️
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Pactul Bolojan-Orban: Planul secret pentru reîntregirea PNL și eliminarea influenței PSD
Mediafax
Favorita la câștigarea Eurovisionului ar putea influența retragerea Israelului din concurs
Click
Cele mai norocoase și fericite zodii ale verii 2026. Li se schimbă viața în bine, destinul le surâde pe toate planurile, au parte de iubire, bani și reușite neașteptate
Digi24
Traian Băsescu spune cine este „liberalul 100%” pe care l-ar vedea în funcția de premier. „Nu-l pune nimeni sub semnul întrebării”
Cancan.ro
Presa străină, ȘOCATĂ de prestația Alexandrei Căpitănescu la Eurovision. Ce au relatat jurnaliștii britanici 😲 ⤵️
Ce se întâmplă doctore
Imagini rare cu Oana Zăvoranu în anul 2000, înainte de operațiile estetice. Acum e total schimbată
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
De ce doi șoferi cu aceeași mașină plătesc RCA diferit? Cât costă asigurarea auto în 2026 și care sunt tarifele de referință
Descopera.ro
Trucul simplu pentru plantele de apartament atunci când plecăm de acasă
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Singurul loc din lume din care se va putea vedea eclipsa totală de Soare din 12 august 2026