Prima pagină » Economic » Macroeconomie » Retail » STATISTICI: Afacerile din comerț s-au majorat cu 5% în primele două luni din 2021. Care sunt principalele sectoare pe creștere

STATISTICI: Afacerile din comerț s-au majorat cu 5% în primele două luni din 2021. Care sunt principalele sectoare pe creștere

STATISTICI: Afacerile din comerț s-au majorat cu 5% în primele două luni din 2021. Care sunt principalele sectoare pe creștere

Cifra de afaceri din comerţul cu ridicata (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete) în termeni nominali a crescut în primele două luni din acest an faţă de perioada similară din 2020 cu 4,8%, relevă datele Institutul Naţional de Statistică (INS).

Evoluţia se datorează creşterii comerţului cu ridicata nespecializat (+10,5%), comerţului cu ridicata al altor maşini, echipamente şi furnituri (+9,5%), comerţului cu ridicata al echipamentului informatic şi de telecomunicaţii (+9,4%), comerţului cu ridicata al bunurilor de consum, altele decât cele alimentare (+8,9%), comerţului cu ridicata al produselor alimentare, al băuturilor şi al tutunului (+6,9%) şi comerţului cu ridicata specializat al altor produse (+1,6%).

Pe de altă parte, au înregistrat scăderi activităţile de intermediere în comerţul cu ridicata (-9,9%) şi comerţul cu ridicata al produselor agricole brute şi al animalelor vii (-3,0%).

Cifra de afaceri din comerţul cu ridicata (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în perioada 1 ianuarie – 28 februarie 2021, comparativ cu perioada 1 ianuarie – 29 februarie 2020, în termeni nominali, a crescut pe ansamblu cu 3,7%, arată INS.

Sectoare pe creștere

Cifra de afaceri din comerţul cu ridicata (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete) serie brută în luna februarie 2021, comparativ cu luna precedentă, în termeni nominali, a crescut pe ansamblu cu 12,2%, datorită creşterii cifrei de afaceri din: comerţul cu ridicata al produselor agricole brute şi al animalelor vii (+33,2%), comerţul cu ridicata specializat al altor produse (+27,6%), comerţul cu ridicata al altor maşini, echipamente şi furnituri (+18,2%), comerţul cu ridicata nespecializat (+12,8%), activităţile de intermediere în comerţul cu ridicata (+8,0%), comerţul cu ridicata al echipamentului informatic şi de telecomunicaţii (+5,2%), comerţul cu ridicata al bunurilor de consum, altele decât cele alimentare (+3,8%) şi comerţul cu ridicata al produselor alimentare, al băuturilor şi al tutunului (+0,8%).

Citește și https://www.gandul.ro/actualitate/tranzactie-coca-cola-hbc-romania-preia-50-din-actiunile-platformei-de-comert-online-stockday-19610216

Cifra de afaceri din comerţul cu ridicata (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete) serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate în luna februarie 2021, comparativ cu luna precedentă, în termeni nominali, a crescut pe ansamblu cu 0,8%.

Cifra de afaceri din comerţul cu ridicata (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete) serie brută, în luna februarie 2021, comparativ cu luna februarie 2020, în termeni nominali, a crescut pe ansamblu cu 4,0% datorită creşterii cifrei de afaceri din: comerţul cu ridicata nespecializat (+11,9%), comerţul cu ridicata al altor maşini, echipamente şi furnituri (+8,9%), comerţul cu ridicata al bunurilor de consum, altele decât cele alimentare (+8,1%), comerţul cu ridicata al echipamentului informatic şi de telecomunicaţii (+6,7%), comerţul cu ridicata al produselor alimentare, al băuturilor şi al tutunului (+3,0%) şi comerţul cu ridicata specializat al altor produse (+2,6%).

Scăderi au înregistrat activităţile de intermediere în comerţul cu ridicata (-10,6%) şi comerţul cu ridicata al produselor agricole brute şi al animalelor vii (-1,0%).

Cifra de afaceri din comerţul cu ridicata (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna februarie 2021, comparativ cu luna februarie 2020, în termeni nominali, a crescut pe ansamblu cu 2,9%.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Legea care schimbă jocul. Cum poate fi DEMIS acum un președinte al României
Digi24
„Nu va exista niciun MiG”. Polonia refuză să mai transmită Ucrainei avioane de luptă. Motivele invocate de Varșovia
Cancan.ro
George Radu și-a PRESIMȚIT moartea. Ce le-a spus luptătorul RXF apropiaților, cu puțin timp înainte de tragedie
Prosport.ro
Ioana Țiriac, apariție exotică! Moștenitoarea imperiului Țiriac s-a afișat cu abdomenul la vedere într-un cadru spectaculos
Adevarul
SURSE Președintele Nicușor Dan este pregătit pentru orice compromis politic. Linia roșie rămâne un guvern cu AUR
Mediafax
Berea pe stadioane, aprobată de Parlament! Vot decisiv pentru modificarea Legii 4
Click
Atentat cu bombă în Monaco, acolo unde își face veacul Mihaela Rădulescu. Reacția vedetei după explozia care s-a soldat cu trei victime
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
BREAKING | Rezultatele de la Evaluarea Națională 2026 au fost publicate
Ce se întâmplă doctore
Cu ce a ajuns să se ocupe fiica lui Liviu Vârciu în America? Carmina e total schimbată: „De ce să îmi fie rușine?”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Vestea momentului: Roboții umanoizi au început să fie închiriați cu ziua! Cât costă și ce știu să facă
Descopera.ro
În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ea e femeia cu care ți-am zis că-ți fac lipeala!
Descopera.ro
Ce ar putea fi arcul și săgeata strălucitoare depistate de astronomi?