Prima pagină » Economic » Ponta, despre „problema nr. 1 a României”. Comisia Europeană a descoperit „grave deficiențe” în cazul a trei proiecte cu fonduri europene

Ponta, despre „problema nr. 1 a României”. Comisia Europeană a descoperit „grave deficiențe” în cazul a trei proiecte cu fonduri europene

Ponta, despre
În Bistrița și Alba CE a identificat trei proiecte cu "grave deficiențe".

Comisia Europeană a trimis Guvernului o înștiințare oficială referitoare la „grave deficiențe” în desfășurarea a trei proiecte din cadrul Programul Operațional Sectorial Mediu, a anunțat premierul Victor Ponta. Este vorba despre două proiecte desfășurate de către Consiliul Județean Bistrița în 2009-2011 –  reabilitarea și închiderea depozitelor de deșeuri urbane – și unul desfășurat în județul Alba, care se referă la extinderea și reabilitarea infrastructurii de apă în județul Alba. 

„În toate cele trei proiecte Comisia Europeană a descoperit nereguli grave; noi, evident, am informat, ministrul sesizează Direcția de luptă antifraudă. Pentru ceea ce s-a făcut incorect, ilegal, greșit, în 2010, 2011, de către, iată, Consiliul Județean Bistrița Năsăud, din punct de vedere politic, evident, nu mai pot fi sancționați, pentru că au pierdut alegerile, dar din punct de vedere penal trebuie să fie sancționați”, a spus Ponta. 

Primul ministru a menționat că pentru aceste proiecte din două județe până la sfârșitul anului „probabil” nu vor mai putea fi decontate noi sume pe Programul Operațional Sectorial de Mediu.

„Facem toate eforturile și Ministerul de Finanțe, ministrul pentru afaceri europene (…) dar nu pot să îndrepte ceea ce s-a făcut rău în 2010-2011. Sunt absolut convins că România a ratat o șansă importantă de a folosi fonduri europene, însă cel mai important este de a pregăti infrastructura administrativă a României pentru ca, la 1 ianuarie 2014, autoritățile să fie pregătite să atragă fonduri europene”, a precizat Victor Ponta, care consideră că de fapt  cauzele pentru eșecul absobției fondurilor europene în perioada 2010 – 2011 „țin fie de corupție direct, de interes politic sau de incompetență”.

Deficiențele în absorbția fondurilor europene reprezintă, în opinia premierului Ponta, „problema numărul 1 a României”. Declarația a fost făcută după terminarea ședinței de Guvern în care a fost aprobată rectificarea bugetară. 

„Există, dincolo de aceste puncte pozitive, există și o problemă pe care o consider problema numărul 1 a României, o problemă pe care în totalitate nimeni, niciun nou guvern, nici noi, nici oricine altcineva ar veni după noi nu poate s-o mai rezolve, pentru că privește o politică absolut greșită, ca să nu spun mai mult decât atât, din anii 2010-2011, referitoare la fondurile europene”, a spus Ponta. 

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Mario De Mezzo nu dă înapoi! Primarul Slatinei: „Dacă aș da timpul înapoi, aș lua aceleași decizii”
Digi24
„Un atac împotriva Federației Ruse”. Moscova amenință direct Republica Moldova
Cancan.ro
Motivul REAL pentru care Denise Rifai a fost înlocuită cu Cătălin Măruță la Antena 1
Prosport.ro
FOTO. Antonela, iubita mult mai tânără a milionarului Arpad Paszkany, în jacuzzi
Adevarul
Fata din Roșiori de Vede care a absolvit Harvard și lucrează la NATO. Povestea Laviniei Teodorescu: „M-aș întoarce oricând în România”
Mediafax
România, învinsă fără drept de apel de Franța! Tricolorii U16 se opresc în sferturile EuroBasket
Click
România, zgâlțâită de cutremure! Sofia Vicoveanca stă într-un bloc cu bulină roșie: „E pericol!” Avertismentul arhitectului Mihai Albu
Digi24
Noi informații despre accidentul mortal din centrul Brașovului. Ce s-ar fi întâmplat, de fapt, cu șoferul
Cancan.ro
Anna și pensionarul MApN s-au autodenunțat. Gestul de pe Transfăgărășan e pistol cu apă. Iubirea lor a trecut granița (și nu doar o dată)!
Ce se întâmplă doctore
Dieta cu două mese pe zi a Amandei Holden! Actrița își expune cu nonșalanță trupul perfect, la 55 de ani
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Problema neașteptată a cablurilor pe bază de soia. Un șofer a plătit scump
Descopera.ro
Furnicile lucrează mai bine în grupuri mari, au aflat oamenii de știință
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ieri m-am jucat cu soția de-a doctorița și pacientul!
Descopera.ro
Deținerea unui câine ar putea avea efecte surprinzătoare asupra sănătății copiilor, indică un studiu