Prima pagină » Economic » RAR a găsit probleme tehnice grave la 15% din autovehiculele controlate în 10 luni în București

RAR a găsit probleme tehnice grave la 15% din autovehiculele controlate în 10 luni în București

RAR a găsit probleme tehnice grave la 15% din autovehiculele controlate în 10 luni în București
Aproape 15% din autovehiculele verificate de inspectorii de la Registrul Auto Român (RAR) în București, în primele 10 luni din acest an, prezentau "pericol iminent de accident". Șoferii cu probleme au rămas fără certificat de înmatriculare, care poate fi redobândit numai după efectuarea unei inspecții tehnice la reprezentanțele Registrului Auto Român.

Inspectorii RAR au descoperit pe străzile din București, în 10 luni, un număr de 569 de vehicule – din cele 3.885 verificate – cu grave probleme tehnice, acestea prezentând „pericol iminent de accident”, potrivit RAR.

În aceste situații una dintre măsurile luate a fost reținerea certificatului de înmatriculare, care poate fi redobândit numai după efectuarea unei inspecții tehnice la reprezentanțele Registrului Auto Român.

„Controalele RAR au constatat că 69 % dintre vehicule aveau diferite probleme de natură tehnică sau legate de acte. Din totalul vehiculelor cu probleme, 54% au fost considerate neconforme din punct de vedere al securității rutiere, având o funcționare defectuoasă a dispozitivelor de iluminare și semnalizare, cu o stare necorespunzătoare a șasiului, caroseriei sau pneurilor, jocuri anormale la direcție, defecțiuni ale sistemului de frânare”, potrivit Registrului Auto Român.

De asemenea, 20% dintre mașinile controlate depășeau nivelul maxim admis de poluare, 4,45% au avut probleme legate de identificare – vehiculul nu a corespuns cu datele din CIV privind: categoria, caroseria, marca, tipul vehiculului, codul motorului, seria motorului sau culoarea. Un procentaj de 4,63% dintre autovehiculele controlate aveau inspecției tehnică periodică expirată sau falsă.

La finalul controalelor din trafic, în București, în intervalul ianuarie-octombrie 2014, Poliția Rutieră a reținut 1.755 de certificate de înmatriculare, 49 de  permise de conducere, fiind aplicate 2286 de amenzi. Aceste sancțiuni au fost aplicate exclusiv pentru vehiculele la care inspectorii RAR au găsit neconformități tehnice sau legate de acte.

Directorul general al Registrului Auto Român, George-Adrian Dincă, a declarat că rezultatele controalelor desfașurate în trafic nu reflectă starea generală a parcului auto din România, deoarece echipajele mixte RAR – Poliție opresc pentru verificare doar acele vehicule care sunt susceptibile de a prezenta defecțiuni.

Parcul auto național are în prezent aproximativ 5,7 milioane de vehicule, din care 4,48 milioane de autoturisme.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
O ucraineancă dată dispărută a fost găsită în mansarda unui român. Ce au declarat cei doi poliției: „Ea a fost cea care a organizat totul”
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Marea Britanie lansează două studii pentru a evalua efectele blocantelor pubertății la tineri cu incongruență de gen