Prima pagină » Economic » Rata inflației, la un nivel record în ultimii cinci ani. Cu cât au crescut prețurile în ultima lună

Rata inflației, la un nivel record în ultimii cinci ani. Cu cât au crescut prețurile în ultima lună

Rata inflației, la un nivel record în ultimii cinci ani. Cu cât au crescut prețurile în ultima lună
Inflația a urcat în martie la 5,0%, înregistrând un record al ultimilor 5 ani, iar față de februarie 2018 creșterea este de 0,3%, informează Institutul Național de Statistică (INS).

Rata medie a inflației în ultimele 12 luni (aprilie 2017 – martie 2018) față de precedentele 12 luni (aprilie 2016 – martie 2017), calculată pe baza IPC, este 2,5%. Determinată pe baza IAPC, rata medie este 1,9%.

O rată mai mare a inflației a fost în luna iunie 2013, când prețurile de consum au urcat cu 5,37%.

Creșterile de prețuri sunt de 4,01% la mărfurile alimentare, de 6,57% la mărfuri nealimentare și de 2,90% la servicii.

Comparativ cu începutul anului, creșteri importante pe categorii de produse s-au înregistrat la citrice și fructe meridionale 11,79%, fructe și conserve din fructe, cu 10,95%, la gaze, cu 5,69%, la legume și conserve de legume, cu 6,75%, la energie electrică, cu 2,46% și la energie termică cu 2,13%, iar prețurile ouălor și zahărului au scăzut.

Banca Națională a României (BNR) a majorat în februarie prognozele de inflație, de la 3,9% la 5% pentru trimestrele I și II 2018 și de la 3,2% la 3,5% pentru sfârșitul anului. 

„Cocoașa (graficului cu proiecția inflației – n.n.) s-a cocoșat de tot. Vedeți că avem o proiecție de 5% care se prelungește până spre vară. Dar asta nu înseamnă că Banca Națională anunță că vor crește prețurile”, a precizat Mugur Isărescu, la conferința de prezentare a Raportului asupra inflației.

„Pentru 2018 și 2019, prețurile administrate vor avea cea mai mare pondere în creșterea inflației”, a mai spus guvernatorul. De asemenea, „riscuri de creștere a inflației mai mare decât cea prognozată de noi vin din politica fiscală de venituri și din tensiunile de pe piața muncii”.
 
Până în prezent, prognoza de inflație a BNR a fost de 3,9% pentru trimestrul I 2018, apoi 3,8% pentru trimestrul II, 3,5% pentru trimestrul II și 3,2% pentru trimestrul IV, ținta fiind menținută la 2,5% și pentru 2017, și pentru 2018.

Consiliul de Administrație al BNR a adoptat la începutul lui februarie un nou Raport asupra inflației și a decis majorarea ratei dobânzii de politică monetară la nivelul de 2,25 la sută pe an de la 2,00 la sută pe an, începând cu data de 8 februarie 2018.

Totodată, forul a decis majorarea ratei dobânzii pentru facilitatea de depozit la 1,25 la sută pe an de la 1,00 la sută pe an, iar rata dobânzii aferente facilității de creditare la 3,25 la sută pe an de la 3,00 la sută pe an începând cu data de 8 februarie 2018.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Percheziții DNA la Autoritatea Rutieră Română. În vizor, directorul general al instituției
Digi24
Marco Rubio, telegramă către toate ambasadele SUA să colaboreze cu unitatea de Operațiuni Psihologice a Pentagonului
Cancan.ro
Cum va fi vremea de Paște 2026. ANM anunță temperaturi anormale pentru aceasta perioadă
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
Harta centurilor rutiere așteptate în România. Unde se construiesc cele mai spectaculoase variante ocolitoare
Mediafax
Nicușor Dan: România a recuperat decalajul față de UE și vizează aderarea la OCDE și zona euro
Click
Satul inedit unde poți primi o casă gratis. Care este singură cerință a proprietarilor: „Nu avem alte condiții”
Digi24
Rubio amenință că SUA şi-ar putea schimba poziţia faţă de NATO din cauza sprijinului limitat în Iran. „Ne vom ocupa de asta mai târziu”
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! Fugarul a fost prins! Poliția a făcut anunțul!
Ce se întâmplă doctore
Gabriela Cristea a dezvăluit cum a slăbit 30 de kg. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Ciao.ro
Cine este Aurel Frandeș, pădurarul erou care le-a salvat pe Rebeca și Melisa: 'Încă o noapte și nu supraviețuiau'
Promotor.ro
2026: Top 5 mașini ieftine pe GPL disponibile acum în România. Singurii producători de pe piața locală ce oferă GPL din fabrică
Descopera.ro
Imagini fără precedent cu planeta Saturn!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Singura imagine cunoscută cu o femeie romană luptând cu un animal sălbatic într-o arenă