Prima pagină » Economic » RCS-RDS dă 5 milioane de lei pe o companie care are ca obiect de activitate fabricarea de încălțăminte

RCS-RDS dă 5 milioane de lei pe o companie care are ca obiect de activitate fabricarea de încălțăminte

RCS-RDS dă 5 milioane de lei pe o companie care are ca obiect de activitate fabricarea de încălțăminte
Compania RCS & RDS, unul dintre cei mai mari jucători de pe piața locală de telecomunicații, intenționează să cumpere societatea UCR SA din București listată pe bursa Rasdaq (simbol BVB „UCRI"), care are ca obiect de activitate fabricarea de încălțăminte, potrivit unui anunț publicat luni pe site-ul Bursei de Valori de la București. Pentru achiziția companiei, RCS & RDS ar putea plăti aproximativ 5,8 milioane de lei (1,3 milioane euro), prețul unei acțiuni fiind de minim 25 lei, scrie Ziarul Financiar.

Compania RCS & RDS, unul dintre cei mai mari jucători de pe piața locală de telecomunicații, intenționează să cumpere societatea UCR SA din București listată pe bursa Rasdaq (simbol BVB „UCRI”), care are ca obiect de activitate fabricarea de încălțăminte, potrivit unui anunț publicat luni pe site-ul Bursei de Valori de la București. Pentru achiziția companiei, RCS & RDS ar putea plăti aproximativ 5,8 milioane de lei (1,3 milioane euro), prețul unei acțiuni fiind de minim 25 lei, scrie Ziarul Financiar.

Societatea UCR are în total în circulație 232.700 de acțiuni.

„Art. 1. Se aprobă anunțul preliminar cu privire la oferta publică de preluare voluntară a S.C. UCR S.A. București inițiată de către S.C. RCS & RDS S.A. București. Art. 2. S.C. RCS & RDS S.A. București intenționează să achiziționeze 232.700 acțiuni reprezentând 100% din capitalul social la un preț minim de 25 lei/acțiune”, se arată în documentul Autorității de Supraveghere Financiară publicat pe bvb.ro.

Acționarul majoritar al societății UCR este Medintu Daniela-Nicoleta, care deține 86,52% din companie.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Politicienii germani vor să schimbe legea care „îi protejează” de insulte
Digi24
Hacker inventiv, prins în Sinaia cu numere de înmatriculare diplomatice: Șoferul avea montat un sistem prin care plăcuțele se roteau
Cancan.ro
Ei sunt frații care s-au înecat în Olimp. Ce mesaj i-au trimis Vlad și Ionuț mamei lor, înainte de tragedie
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Anomalie pe piața energetică. De ce produc prosumatorii cu fotovoltaice energie record abia după oprirea Reactorului 2
Mediafax
CCR A DECIS pe Legea integrității! Ce se întâmplă cu prevederea privind PARTENERII demnitarilor
Click
Ce l-a scos din sărite pe un turist aflat pe litoralul românesc: „Efectiv jur că sunt momente în care simt că nu mai pot”
Digi24
Primele informații în cazul morții lui Hayden Panettiere. Ce spun polițiștii despre anchetă și cine a sunat la urgențe
Cancan.ro
Cei 3 pești aparent sănătoși, care însă ne distrug creierul. Vlad Ciurea trage un semnal de ALARMĂ
Ce se întâmplă doctore
Ce operații estetice și-a făcut Andreea Popescu după divorțul de Rareș Cojoc! „Mi-a căzut părul enorm”. Fanii nu o mai recunosc!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum arată Ferrari CZ26, cel mai nou model UNICAT realizat de italieni?
Descopera.ro
De ce Carol al II-lea nu a putut salva România?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Mesaj pe ușa unui vecin: Felicitări! Nu știu ce-i faci soției tale…
Descopera.ro
Fazani, diplomați și gloanțe. Vânătorile lui Ceaușescu care ascundeau și riscuri