Prima pagină » Economic » Șeful Deutsche Bank se plânge că nu este băgat în seamă la petreceri dacă spune cu ce se ocupă

Șeful Deutsche Bank se plânge că nu este băgat în seamă la petreceri dacă spune cu ce se ocupă

Șeful Deutsche Bank se plânge că nu este băgat în seamă la petreceri dacă spune cu ce se ocupă
Anshu Jain, co-director general la Deutsche Bank, susține că nu mai are cu cine discuta la petreceri dacă interlocutorii află cu ce se ocupă, din cauza aversiunii generalizate a opiniei publice față de bancheri, transmite Bloomberg.

Anshu Jain, co-director general la Deutsche Bank, susține că nu mai are cu cine discuta la petreceri dacă interlocutorii află cu ce se ocupă, din cauza aversiunii generalizate a opiniei publice față de bancheri, transmite Bloomberg.

„În ziua de azi, dacă mergi la o petrecere, ești întrebat cu ce te ocupi și spui că ești bancher, se face liniște. Suntem încă ținta nemulțumirilor”, a afirmat Jain la Frankfurt, înaintea unei conferințe privind industria financiară europeană.

Cei mai importanți bancheri din Europa s-au întâlnit în această săptămână la Frankfurt pentru a discuta despre viitorul industriei financiare. Printre cele mai importante subiecte a fost recâștigarea încrederii pubicului larg, zdruncinată de criza financiară mondială din 2008-2009, care a determinat numeroase state industrializate să salveze băncile de la colaps cu bani publici.

Carl Graf von Hohenthal, consultant la firma de PR Brunswick Group, spune că există percepția că bancherii câștigă prea mulți bani și nu contribuie la creșterea nivelului de trai, după ce puterea de cumpărare a populației s-a erodat din cauza crizei.

„Bancherii ar trebui să explice de ce sunt relevanți, ar trebui să ia parte la dialog. Există multe nemulțumiri, dar nu a întrebat nimeni care ar fi alternativa”, comentează acesta.

Un sondaj efectuat de Ernst & Young în rândul a peste 28.500 clienți de bănci din 35 de țări relevă că 40% dintre respondenți și-au pierdut încrederea în industria financiară în ultimul an, față de numai 22% care manifestă mai multă încredere.

„Noi, cei din industria bancară, trebuie să ne recunoaștem greșelile. Publicul larg pare convins că nu s-au schimbat prea multe (de la criză)”, a declarat la Frankfurt directorul general al Commerzbank, Martin Blessing.

Prăbușirea băncii ameriane Lehman Brothers, în septembrie 2008, a șters cu buretele aproximativ 16.000 de miliarde de dolari de pe piețele de capital, cele mai grele lovituri fiind încasate de fondurile de pensii.

Măsurile monetare de stimulare introduse de băncile centrale au generat sporul de lichiditate necesar pentru funcționarea piețelor financiare, însă au împins totodată inflația la 2,5% în zona euro, în timp ce conturile de depozite din Germania, spre exemplu, oferă dobânzi de numai 1%.

În sudul Europei, șomajul a atins cote alarmante în Grecia și Spania, unde economia nu a reușit să reziste crizei financiare și recesiunii rezultate.

Prezent la conferința bancherilor, ministrul german al Finanțelor, Wolfgang Schaeuble, a declarat că aceștia ar trebui să fie conștienți de rolul pe care îl au în societate și de răspunderea presupusă de acest rol.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marcel Ciolacu despre participarea lui Nicușor Dan la Consiliul de Pace: „Aș fi decis din prima zi că trebuie să mergem în Statele Unite, să stăm la aceeași masă cu Trump”
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Moarte violentă pentru Gheorghe Chindriș. Cum a fost ucis fostul director la Cupru Min
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Ce ne rezervă 2026 pentru fiecare zodie, conform horoscopului chinezesc. Anul „Calului de foc” începe pe 17 februarie
Mediafax
Florin Barbu: „Ministerul Agriculturii a fost singurul minister care în anul 2025 a avut o economie de 14% la fondul de salarii.”
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
Persoanele care ar putea să nu mai plătească impozite deloc. Bolojan a făcut anunțul
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Singurul animal care nu moare de bătrânețe!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Ce amendă a primit o femeie care a abandonat patru pui de câine?