Prima pagină » Știri externe » Albania BLOCHEAZĂ TikTok. Drama care a determinat această decizie drastică

Albania BLOCHEAZĂ TikTok. Drama care a determinat această decizie drastică

Albania BLOCHEAZĂ TikTok. Drama care a determinat această decizie drastică

Albania blochează accesul la aplicația chineză TikTok „în următoarele zile”, anunță, joi, guvernul țării balcanice.  Decizia guvernului albanez vine după ce un elev în vârstă de 14 ani a fost înjunghiat mortal în noiembrie 2024de către un coleg de şcoală. Mass-media locale au raportat că incidentul a avut loc în urma unor discuţii între cei doi băieţi pe reţelele de socializare. De asemenea, pe TikTok au apărut videoclipuri cu minori care susţineau crima.

„Autoritățile competente, în colaborare cu furnizorii de servicii de internet și cu platformele digitale, vor lua măsurile necesare pentru ca decizia să intre în vigoare în zilele următoare sau în termen de o săptămână”, a declarat ministrul albanez al Educației, Ogerta Manastirliu, informează AFP.

Albania a anunțat, în luna decembrie, o interdicție de un an asupra platformei TikTok, după ce un adolescent în vârstă de 14 ani a fost înjunghiat mortal de un coleg de școală în urma unui conflict pe rețelele de socializare. De asemenea, pe TikTok au apărut videoclipuri cu alți copii care încurajau crima. Incidentul a stârnit temeri cu privire la influența rețelelor sociale asupra copiilor.

„Problema astăzi nu sunt copiii noştri, problema astăzi suntem noi, problema astăzi este societatea noastră, problema astăzi este TikTok şi toţi ceilalţi care ne iau copiii ostatici”, a declarat premierul Rama în decembrie 2024.

Liderul albanez a acuzat reţelele de socializare, în special TikTok, de alimentarea violenţei în rândul tinerilor în şcoală şi în afara ei.

Citiți și: Țara europeană în care TIKTOK va fi INTERZIS timp de un an: „Îl vom închide complet pentru toată lumea”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
Sondaj INSCOP rezultate alegeri București 2025. Ciprian Ciucu îl devansează clar pe Daniel Băluță. Cum stau ceilalți candidați
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rezultate exit-poll, alegeri București 2025. Diferență de 6 procente între primele două locuri, cum arată clasamentul
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe