Prima pagină » Știri externe » Alertă NATO din cauza incidentelor aeriene produse la frontiera României /Putin anunță că peste 600.000 de militari luptă în Ucraina

Alertă NATO din cauza incidentelor aeriene produse la frontiera României /Putin anunță că peste 600.000 de militari luptă în Ucraina

Alertă NATO din cauza incidentelor aeriene produse la frontiera României /Putin anunță că peste 600.000 de militari luptă în Ucraina

Forțele Aeriene din cadrul NATO au fost în stare de alertă, în cursul nopții, din cauza incidentelor aeriene produse în apropierea frontierei Ucrainei cu România, iar piloții avioanelor militare germane au observat direct aeronave militare ale Rusiei, fără însă a primi ordinul de a le doborî.

Centrul Integrat pentru Operațiuni Aeriene din cadrul NATO a intrat în alertă de tip ”Alpha” miercuri în jurul orei 22.45 (ora României), în contextul în care armata rusă a utilizat aproximativ 70 de drone militare de tip Shahed 136, de fabricație iraniană, pentru a ataca porturi situate pe malul ucrainean al Dunării, în apropierea României. Una dintre drone a căzut pe teritoriul României, iar incidentul este considerat a fi semnificativ.

În cadrul alertei Forțelor Aeriene NATO, au fost trimise urgent avioane de tip Eurofighter ale armatei germane, iar echipajele au observat prin contact vizual direct aeronavele ruse, fără a primi ordinul de a le doborî, au declarat surse citate de agenția de presă DPA și de publicațiile Die Welt și Tagesschau.de.

Autoritățile române au emis un mesaj de avertizare RO-Alert despre posibilitatea căderii unor obiecte din spaţiul aerian, în contextul atacurilor ruse asupra porturilor ucrainene Reni și Izmail. Ministerul Apărării Naționale a monitorizat situația în zona de frontieră și a activat procedurile de Poliție Aeriană, notificând Inspectoratul General pentru Situații de Urgență cu privire la zonele din județele Tulcea și Galați care ar fi putut fi afectate de riscurile asociate acestei situații.

Aeronave F-16 ale Forțelor Aeriene Române din Baza Aeriană 86 de la Fetești și avioane Eurofighter Typhoon ale Forțelor Aeriene Germane din Baza 57 Aeriană Mihail Kogălniceanu au fost mobilizate pentru a executa misiuni de supraveghere a spațiului aerian național.

Ministerul Afacerilor Externe a transmis, joi după-amiază, că protestează ferm față de incidentul generat de prăbușirea necontrolată a unei drone utilizate în atacul asupra infrastructurii portuare ucrainene în noaptea de 13 spre 14 decembrie într-un perimetru nelocuit aflat la circa patru kilometri de localitatea Grindu. MAE a anunțat convocarea ambasadorului Rusiei.

Vladimir Putin: Peste 600.000 de militari ruși luptă în Ucraina

Președintele Rusiei, Vladimir Putin, a afirmat, joi, că la operațiunile din Ucraina participă 617.000 de militari ruși, inclusiv 244.000 mobilizați până în septembrie 2022. Acestea sunt primele date oficiale anunțate de Moscova până în prezent despre amploarea invaziei militare ruse, pe care Moscova o numește ”operațiune militară specială”.

”Vă reamintesc obiectivele: denazificarea și demilitarizarea Ucrainei, asigurarea unui statut de neutralitate. Soluția poate fi negociată sau obținută prin forță. Pace va fi când ne vom atinge obiectivele”, a declarat Vladimir Putin, citat de cotidianul Le Monde.

Statele Unite, Alianța Nord-Atlantică, Uniunea Europeană și Grupul G7 au impus sancțiuni masive Rusiei din cauza invaziei militare în Ucraina.

Foto: Profimedia

Citește și:

UPDATE: O dronă rusească a căzut în România. MAE îl va convoca pe șeful misiunii diplomatice a Federației Ruse

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazia Măgarilor: oamenii s-au trezit cu o mulțime de măgari în curțile lor, prin oraș, dând buzna și la nunți sau alte petreceri
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
De ce suferim atunci când oamenii sau viața nu se ridică la nivelul așteptărilor? Psihologia, neuroștiința și filozofia explică