Prima pagină » Știri externe » Aproximativ 50.000 de oameni au manifestat la Moscova împotriva „ocupării” Crimeii

Aproximativ 50.000 de oameni au manifestat la Moscova împotriva „ocupării” Crimeii

Aproximativ 50.000 de oameni au manifestat la Moscova împotriva
50.000 de manifestanți au protestat la Moscova împotriva anexării Crimeii și a unui război cu Ucraina.

Mii de ruși manifestau sâmbătă la Moscova împotriva „ocupării” Crimeei și politicii Kremlinului, la apelul unui comitet al opoziției, iar un miting al unor organizații naționaliste apăra, concomitent, poziția oficială, în apropierea Pieței Roșii.

Un fotograf și o jurnalistă AFP au apreciat că la miting participau aproximativ 50.000 de manifestanți de opoziție, o mobilizare rar atinsă de la manifestațiile de dinaintea și de după revenirea lui Vladimir Putin la Kremlin, în 2012.

„Pentru libertatea voastră și a noastră!”, se putea citi pe o banderolă purtată la defilarea opoziției, care a pornit de la Piața Pușkin către bulevardul Saharov (un fost disident sovietic) și la care participau până la 20.000 de persoane, potrivit estimării unei jurnaliste AFP.

Poliția a citat, la începutul defilării, aproximativ 3.000 de persoane.

„Nu vă atingeți de Ucraina!”, „Nu războiului!”, se mai putea citi pe pancarte agitate de persoane de toate vârstele, care purtau steaguri ruse și ucrainene.

„Fără referendum sub amenințarea armelor!”, îndemna alt slogan, referindu-se la scrutinul privind anexarea Crimeei la Rusia, prevăzut duminică. Peninsula ucraineană este ocupată de la sfârșitul lui februarie de mii de militari considerați ruși.

„Eu cred că Crimeea înseamnă Ucraina, chiar dacă majoritatea oamenilor sunt ruși. Ei trebuie să-și rezolve problemele cu statul lor. Rusia nu are nimic a face cu acest lucru”, a declarat o fostă învățătoare, Ala, în vârstă de 71 de ani, care nu a dorit să-și spună numele.

„Este un război, o ocupație, este inacceptabil din partea unui stat civilizat”, a adăugat ea.

Manifestanții au scandat „Nu puterii cekiștilor!” (membri ai serviciilor secrete), sau „Navalnîi!”, numele principalului opozant al lui Vladimir Putin, plasat sub arest la domiciliu, la Moscova.

În același timp, câteva mii de persoane – 15.000, potrivit poliției – erau adunate în apropiere de Piața Revoluției și Kremlin, la apelul unor organizații naționaliste, agitând banderole pe care se puteau citi mesaje de susținere față de politica lui Putin.

„Nu va exita un Maidan la Moscova!”, au spus persoane care au luat cuvântul, referindu-se la Piața Independenței de la Kiev, capitala ucraineană, unde trei luni de manifestații au condus la îndepărtarea fostului președinte Viktor Ianukovici de la putere, care s-a refugiat în Rusia, și la instalarea unei noi puteri proocidentale.

Numeroși tineri purtau pe spate desene cu conturul fostei Uniuni Sovietice și inspripția „CCCP 2.0”, o trimitere la o nouă URSS.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trump afirmă că SUA sunt pe punctul de a „duce treaba la bun sfârșit” în Iran
Digi24
Președintele Iranului, scrisoare deschisă adresată poporului american: Relațiile dintre Teheran și SUA nu au fost inițial ostile
Cancan.ro
Cine ar putea fi criminalul medicului Cristian Staicu. Ce au descoperit anchetatorii
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
Discursul lui Trump despre războiul din Iran crește prețul petrolului: „Îi vom duce înapoi în epoca de piatră”. Niciun cuvânt despre NATO
Mediafax
Senator american, despre declarația lui Trump privind NATO: Nesăbuită și periculoasă. Propunerea de retragere „ar încuraja adversari ca Rusia și China”
Click
Condimentul care amărăște carnea de miel. Strică gustul preparatului
Digi24
Cea mai mare companie aviatică din Europa reține la sol zeci de avioane
Cancan.ro
Jojo și fostul soț au dezgropat securea războiului! Urmează un interogatoriu în instanță, tensiunea a ajuns la cote maxime
Ce se întâmplă doctore
Ce face acum Andrei Zaharescu, la 13 ani după divorțul de Andreea Berecleanu! Din ce își câștigă banii. S-a despărțit cu scandal de fosta prezentatoare tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Când se face schimbul de ulei la o mașină electrică? Reguli esențiale de întreținere și fluide care trebuie înlocuite
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
O galaxie în care se formează stele emite vânturi cu viteze de peste 3 milioane de kilometri pe oră