Prima pagină » Știri externe » Australia se alătură luptei împotriva Statului Islamic și va accepta imigranți sirieni

Australia se alătură luptei împotriva Statului Islamic și va accepta imigranți sirieni

Australia se alătură luptei împotriva Statului Islamic și va accepta imigranți sirieni
Premierul australian, Tony Abbott, a anunțat, miercuri, că Australia va accepta 12.000 de refugiați sirieni și că va lupta împotriva organizației teroriste Stat Islamic (SI) din Siria, relatează BBC News online.

„Este o creștere signifiantă în ceea ce privește acțiunea umanitară a Australiei de a primi (refugiați) și e un răspuns generos față de situația de urgență actuală”, a declarat Abbott.

Duminică, premierul australian anunțase că numărul de imigranți nu va depăși 13.750, cota anuală stabilită inițial pentru 2015, însă, în urma anunțului de miercuri, numărul celor acceptați de Australia va fi aproape dublu.

„Dintre cei 12.000 de noi refugiați care vor fi reintegrați, ne vom concentra asupra acelor persoane care au nevoie de protecție permanentă – femeile, copiii și familiile din minoritățile persecutate care au căutat un adăpost temporar în Iordania, Liban și Turcia”, a precizat Tony Abbott.

Marți, mai mulți oficiali din Guvernul Australiei au solicitat ca minoritățile creștine din zonele de conflict precum Siria și Irak să aibă prioritate în procesul de relocare a refugiaților care vor fi primiți de Australia. Propunerea respectivă a fost criticată de mai multe partide politice, asociații musulmane și organizații umanitare internaționale, care au susținut că deciziile privitoare la imigranții nu ar trebui luate în baza convingerilor religioase ale oamenilor.

Însă premierul australian a clarificat că atât musulmanii, cât și minoritățile nonislamice sunt persecutate și că „acordăm prioritate tutoror”.

De asemenea, Abbott a mai anunțat că Australia va oferi o sumă de 28,6 milioane de euro ( 44 milioane de dolari australieni) Organizației Națiunilor Unite (ONU) pentru sprijinirea celor 240.000 de refugiați sirieni și irakieni care au imigrat în țările învecinate. În aceste condiții, suma totală alocată de Australia pentru acțiunile umanitare din Siria și Irak din 2011 în prezent la 144,9 milioane de euro (230 de milioane de dolari australieni), a precizat Abbott.

În plus, Australia va începe să participe la operațiunile de combatere a organizației teroriste Stat Islamic din Siria. Forțele aeriene ale Australiei au efectuat raiduri aeriene împotriva militanților SI din Irak în ultimele 12 luni, dar luna trecută Statele Unite a solicitat ajutorul Australiei în lupta de combatere a terorismului.

Decizia de a bombarda militanții SI din Siria a fost criticată, pentru că, spre deosebire de Irak, Siria nu a solicitat ajutor internațional.

Întrebat de ce Guvernul australian a avut nevoie de atâta timp pentru a reacționa la presiunile politice și publice privitoare la criza migrației, Tony Abbott a precizat că nu a vrut să ia o decizie în grabă fără a primi recomandările necesare.

„Cred că suntem toți mai îndurerați, pe măsură ce vedem tragedia dezvăluită pe ecranele televizoarelor noastre, dar responsabilitatea Guvernului, responsabilitatea premierilor, în principal, este să acționeze într-un mod cumpătat”, a explicat Abbott.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marine Le Pen, pe val în Franța, în ciuda CONDAMNĂRII! Cum o plasează sondajele pentru PREZIDENȚIALELE din 2027
Digi24
Avionul rus de ultimă generație, dezvoltat să înlocuiască aeronavele străine, nu poate zbura pe frig sau caniculă
Cancan.ro
3.300 lei amendă pentru toți șoferii din România care fac această greșeală când se urcă la volan. 90% nici nu știu că este greșit
Prosport.ro
Reacția francezilor despre afacerea mamut prin care frații Pavăl au plătit 823 de milioane de euro pentru Carrefour România
Adevarul
„Era o cămară întreagă cu șobolani roșii și galbeni”. Băsescu îl critică pe Bolojan și spune că Nicușor Dan „nu poate servi țara”
Mediafax
PERFORMANȚĂ! Cum au ajuns niște liceeni din București să IMPRESIONEZE lumea roboticii
Click
Cum l-au poreclit copiii pe Cabral Ibacka? Prezentatorul a aflat abia după despărțirea de Andreea: „A început negocierea”
Digi24
VIDEO „Noua Axă a Răului: Pactul secret”. Vladimir Putin și Xi Jinping pun la cale neutralizarea Starlink și un scut comun antirachetă
Cancan.ro
Plan Roșu pe Autostrada Soarelui. Un autocar cu 60 de pasageri s-a ciocnit cu un TIR
Ce se întâmplă doctore
Dieta de 6.000 de calorii a lui Erling Haaland. Ce mănâncă „mașina de goluri” a Norvegiei pentru a domina fotbalul mondial
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
2026: Când ți se SUSPENDĂ permisul pentru neplata amenzii? Normele aprobate de GUVERN
Descopera.ro
Din ce sunt făcute cochiliile scoicilor?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă e puțin ofticat în noaptea nunții: – Din cate văd, dragă...
Descopera.ro
O companie din Japonia colaborează cu SpaceX și lansează „autobuze” către Lună