Prima pagină » Știri externe » Barack Obama numește un ambasador în Myanmar, iar unele restricții privind investițiile sunt anulate

Barack Obama numește un ambasador în Myanmar, iar unele restricții privind investițiile sunt anulate

Barack Obama numește un ambasador în Myanmar, iar unele restricții privind investițiile sunt anulate
Președintele american Barack Obama a numit joi un ambasador în Myanmar, iar Statele Unite vor anula unele restricții privind investițiile, două decizii care arată ameliorarea relațiilor între Washington și această țară angajată în reforme, relatează AFP.

Președintele american Barack Obama a numit joi un ambasador în Myanmar, iar Statele Unite vor anula unele restricții privind investițiile, două decizii care arată ameliorarea relațiilor între Washington și această țară angajată în reforme, relatează AFP.

„Ziua de astăzi marchează debutul unui nou capitol în relațiile dintre Statele Unite și Myanmar”, a afirmat Obama într-un comunicat, la puțin timp după ce Casa Albă a anunțat nominalizarea lui Derek Mitchell, până în prezent emisar special pentru Myanmar, în postul de ambasador.

Dacă va obține confirmarea Senatului, Mitchell va deveni primul diplomat american care ocupă acest post după mai mult de 20 de ani. Washingtonul și-a rechemat ambasadorul la scurt timp după reprimarea de către junta militară a unei revolte populare în favoarea democrației, în 1988.

În paralel, SUA au decis să anuleze anumite restricții privind investițiile pentru a încuraja reformele.

„Vom autoriza anumite tipuri de investiții în serviciile financiare pentru a permite companiilor să facă afaceri în Myanmar”, a declarat un oficial american de rang înalt.

Anterior, în cursul zilei de joi, Obama a prelungit cu un an cadrul juridic al sancțiunilor împotriva Myanmarului, subliniind că reformele angajate sunt încă în stare „embrionară”.

„Guvernul birman a făcut progrese în numeroase domenii, inclusiv eliberarea anumitor deținuți politici sau faptul că discută despre armistiții cu mai multe grupări etnice armate și cu principala organizație de opoziție în favoarea democrației”, a notat Obama.

Însă „deschiderea politică este embrionară și continuăm să fim îngrijorați, în special pe tema deținuților politici care mai există, a conflictelor în curs și a gravelor încălcări ale drepturilor omului” față de unele etnii, a precizat președintele.

Opozanta Aung San Suu Kyi s-a declarat pregătită să accepte o suspendare a sancțiunilor care vizează țara sa, dar a avertizat că schimbările politice și semnele de deschidere a regimului nu sunt „ireversibile”.

Guvernul care a succedat junta în martie 2011, dar rămâne controlat de militari, a multiplicat semnele de deschidere și a permis progrese în privința drepturilor omului și democrației. Un semn a fost alegerea în Parlament a lui Suu Kyi, care a fost ținută mulți ani în arest la domiciliu.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Patriarhul Daniel, propunerea surpriză de prim-ministru în plin blocaj politic
Digi24
Persoanele sub 50 de ani îmbătrânesc „mai repede decât generațiile anterioare”. Care e explicația
Cancan.ro
O fetiță de doar 7 ani a murit la o piscină celebră din București. Ireal ce făceau părinții ei în acest timp
Prosport.ro
Carmen Negoiță, apariție incendiară în costum de baie! În trecut a pozat complet goală
Adevarul
De ce au abandonat împărații romani Dacia. Motivele uneia dintre cele mai controversate decizii din istoria Imperiului Roman
Mediafax
Călin Georgescu, atac la adresa lui Emil Boc: Slugărnicie absolută
Click
Gabriela Prisăcariu a făcut furori pe plajă! Cum arată soția lui Dani Oțil în costum de baie
Digi24
O țară din Balcani reintroduce serviciul militar obligatoriu după 15 ani. Cine va fi chemat în armată
Cancan.ro
BREAKING‼️ E cod ROȘU😲 ANM anunță prăpăd și recomandă să NU ieșiți din case↘️
Ce se întâmplă doctore
Avea o frumusețe ireală încă din copilărie. Acum recunoști fetița? A devenit una dintre cele mai admirate femei din lume
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Video / Skoda Octavia Facelift 2.0 TDI. De ce rămâne una dintre favoritele românilor
Descopera.ro
De ce generațiile mai tinere par să îmbătrânească mai repede și cum le afectează asta sănătatea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
Terapiile de conversie pentru persoanele LGBT+ ar putea fi interzise în Anglia și Țara Galilor