Prima pagină » Știri externe » Barack Obama va cere investigarea problemelor asociate aplicării pedepsei cu moartea în SUA

Barack Obama va cere investigarea problemelor asociate aplicării pedepsei cu moartea în SUA

Obama va cere investigarea problemelor asociate aplicării pedepsei cu moartea în SUA

„Această situație din Oklahoma evidențiază unele probleme semnificative”, a declarat Obama.

„În calitatea de americani, trebuie să ne punem întrebări profunde și dificile în legătură cu aceste probleme”, a adăugat președintele SUA.

Obama a catalogat drept „profund îngrijorătoare” execuția din Oklahoma, care a provocat o agonie de peste 40 de minute unui condamnat la moarte din cauza experimentării unui nou tip de injecție letală.

„Unele crime – cele care vizează copii și cele în serie – sunt atât de crude încât justifică pedeapsa capitală, dar agonia lui Clayton Lockett ridică întrebări esențiale cu privire la modalitatea de aplicare a pedepsei cu moartea”, a spus Obama.

Un condamnat la moarte executat în statul american Oklahoma a decedat după 40 de minute de agonie, marți seara, în urma experimentării unei noi combinații de injecție letală, situație care a determinat amânarea imediată a unei a doua execuții prevăzută imediat după aceasta. La câteva minute după ce a început injectarea cocteilului letal – care nu fusese testat niciodată – directorul închisorii acestui stat din sud, Robert Patton, a ordonat oprirea execuției lui Clayton Lockett, care a fost totuși declarat decedat după 43 de minute, în urma unei crize cardiace bruște.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„2,5 milioane de euro în doar jumătate de zi”. Bogdan Ivan îl pune la zid pe Bolojan
Digi24
Alertă la Costinești după ce pe plajă a fost descoperit un obiect suspect
Cancan.ro
Aceste pensii cresc cu 210 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România care se vor bucura de această majorare
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
În ce condiții poate conduce o persoană cu epilepsie. Ce prevede legea în cazul accidentului din Brașov
Mediafax
„Nu uitați că președintele e matematician!” Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan întârzie să desemneze premierul
Click
Coșmar pentru pasagerii unui zbor Ryanair. Oamenii au leșinat și au vomitat după ce au stat blocați în avion
Digi24
„Nu va mai fi nici Moscova, nici Sankt Petersburg”. Ideologul lui Putin, teorie apocaliptică despre „probabilul” război nuclear
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Descopera.ro
Legumele din întreaga lume dispar. Iată cum ne afectează, fără să știm, alimentația
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Premieră în România: Au fost descoperite primele dovezi ale utilizării uneltelor din os de către neandertalieni