Prima pagină » Știri externe » Benedict al XVI-lea a afirmat că demisia sa i-a fost inspirată de Dumnezeu

Benedict al XVI-lea a afirmat că demisia sa i-a fost inspirată de Dumnezeu

Benedict al XVI-lea a afirmat că demisia sa i-a fost inspirată de Dumnezeu
Benedict al XVI-lea a mărturisit că demisia sa i-a fost inspirată de Dumnezeu, iar "charisma" lui Francisc îi întărește în fiecare zi și mai mult această convingere, potrivit uneia dintre rarele sale confidențe făcute unui musafir anonim și preluate de site-ul catolic Zenit, relatează AFP.

Benedict al XVI-lea a mărturisit că demisia sa i-a fost inspirată de Dumnezeu, iar „charisma” lui Francisc îi întărește în fiecare zi și mai mult această convingere, potrivit uneia dintre rarele sale confidențe făcute unui musafir anonim și preluate de site-ul catolic Zenit, relatează AFP.

„Dumnezeu este cel care mi-a spus”, i-a răspuns Benedict al XVI-lea recent musafirului său, pe care l-a primit la reședința sa de la fosta mănăstire Mater Ecclesiae de la Vatican și care l-a întrebat despre motivele demisiei sale surpriză anunțată la 11 februarie și concretizată pe data de 28 în aceeași lună.

Nu este vorba despre o apariție sau un fenomen analog, ci mai mult o „experiență mistică”, i-a precizat musafirului său Papa german, mare adept al rațiunii, fără îndoială pentru a nu da naștere unor speculații cu privire la un fenomen miraculos.

Dumnezeu este cel care a născut în el „dorința absolută” de a rămâne singur, de a se reculege în rugăciune, a explicat el.

Potrivit aceleiași surse citate de Zenit, Papa emerit a adăugat că această „experiență mistică” a continuat în primele luni după demisia sa, întărându-i alegerea făcută. El a adăugat că, din momentul în care constata tot mai mult „charisma” succesorului său, înțelegea și mai mult că decizia sa a fost „voința Domnului”.

Papa emerit, în vârstă de 86 de ani, care s-a dus duminică la reședința de vară de la Castelul Gandolfo, la sud-est de Roma, pentru o scurtă plimbare, este în formă și foarte fericit de retragerea sa spirituală, potrivit unor surse de la Vatican.

Cu toate că primește rareori în vizită prieteni și apropiați, Joseph Ratzinger trăiește retras de lume, conform voinței sale, servit de patru laici consacrați de origine italiană.

El rămâne fidel promisiunii sale de supunere necondiționată față de noul Papă și de neimplicare în guvernarea Bisericii, cu toate că reședința Sfânta Marta, unde locuiește Francisc, se află doar la câteva sute de metri.

Potrivit unor surse informate, Papa Francisc îl consultă frecvent. La întoarcere de la Rio de Janeiro, Francisc a afirmat că Benedict este ca un „bunic în casă”.

„Pentru mine, este ca și cum aș avea un bunic în casă. În cazul în care aș avea o dificultate sau nu aș înțelege un lucru, l-aș suna: «spuneți-mi, pot să o fac?»”, a mărturisit el pentru jurnaliști în avionul care îl aducea la Roma după Zilele Mondiale ale Tineretului, desfășurate în Brazilia.

Gaidau Ion, [email protected]

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Atac cu bombă în Monaco, orașul bogaților. Un oligarh ar fi fost ținta atacului
Digi24
Cine este Vadim Ermolaev, oligarhul ucrainean rănit în explozia de la Monaco
Cancan.ro
Ce s-a întâmplat cu fetița de 7 ani care s-a stins la o piscină celebră din București? Părinții se aflau la masă și au aflat târziu de tragedie🥺
Prosport.ro
Carmen Negoiță, apariție incendiară în costum de baie! În trecut a pozat complet goală
Adevarul
Țara care dă bani proprietarilor de mașini diesel în loc să le interzică. Combustibilul care înlocuiește motorina clasică
Mediafax
Mulți șoferi fac asta pe caniculă fără să știe că pot fi AMENDAȚI
Click
Secretele lui Djokovic la 39 de ani: dieta și rutina zilnică a marelui campion. La ce a renunțat sportivul care caută un nou titlu la Wimbledon
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
S-a aflat! Cine e bărbatul vizat de atentatul din Monaco. Panică totală în Principat, după atacul cu bombă
Ce se întâmplă doctore
Intervenția estetică la care Gina Pistol a apelat din nou! E total schimbată: „Nu trebuie să fim toate la fel”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cum arată o LADA pregătită pentru raliuri? Un astfel de model este scos la vânzare
Descopera.ro
Care este orașul din lume cu cei mai mulți oameni?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Nu ratezi nicio fustă, Bulă! Niciuna!
Descopera.ro
Test de cultură generală. În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?