Prima pagină » Știri externe » Bilanț îngrijorător. Coaliția condusă de SUA a ucis peste 1.600 de civili în 2017 în orașul sirian Raqqa

Bilanț îngrijorător. Coaliția condusă de SUA a ucis peste 1.600 de civili în 2017 în orașul sirian Raqqa

Bilanț îngrijorător. Coaliția condusă de SUA a ucis peste 1.600 de civili în 2017 în orașul sirian Raqqa
Peste 1.600 de civili au fost uciși în anul 2017 în orașul sirian Raqqa în urma atacurilor coaliției conduse de SUA împotriva rețelei teroriste Stat Islamic, de 10 ori mai mult decât a confirmat aceasta, potrivit Amnesty International și a grupului de monitorizare Airwars, relatează Reuters.

Amnesty și Airwars, un grup cu sediul la Londra înființat în 2014, care au monitorizat impactul campaniei coaliției conduse de Statele Unite împotriva rețelei Stat Islamic, au petrecut 18 luni în Siria în căutarea civililor morți în urma confruntărilor dintre cele două tabere, inclusiv două luni în Raqqa, au transmis aceștia.

„Constatările noastre după toate acestea sunt că ofensiva militară a coaliției condusă de SUA (forțele americane, britanice și franceze) a provocat direct peste 1600 de decese în rândul civililor în Raqqa”, au afirmat reprezentanții celor două grupuri umanitare.

Ei au declarat că toate cazurile pe care le-au documentat probabil au constituit încălcări ale legilor umanitare internaționale și au cerut membrilor coaliției să creeze un fond pentru a recompensa victimele și familiile lor.

Coaliția a afirmat anterior că are mare grijă să evite victimele civile și că investighează acuzațiile potrivit cărora ar fi făcut acest lucru.

Gruparea Stat Islamic a cucerit Raqqa la începutul anului 2014, în timpul ofensivei din Siria și Irak, în care a autoproclamat un califat, caracterizat prin executarea rapidă a adversarilor. Uciderea în masă și înrobirea minorităților a fost descrisă drept genocid de către Națiunile Unite.

Grupul, care a controlat o treime din Siria și Irak în 2014, a fost condus de pe întreg teritoriul pe care îl controla prin campanii militare desfășurate de o serie de inamici, inclusiv guvernele siriene și irakiene, Statele Unite, aliații săi europeni și rivalii lor Rusia și Iran.

A fost învinsă de luptătorii susținuți de SUA în ultima fortăreață siriană în acest an. În ciuda faptului că nu mai controlează teritoriul, este încă văzută ca o amenințare teroristă in întreaga lume.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Stolojan: Nu avem nici o altă șansă decât să mergem înainte cu premierul Bolojan
Digi24
Albania este în stare alertă după un avertisment al SUA privind posibile amenințări legate de Iran
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 4600 de euro. Terenul este uriaș
Prosport.ro
Mircea Lucescu a făcut infarct azi! A fost dus cu targa la ATI
Adevarul
Afacerea de succes a unui elev de 17 ani: cumpără depozite cu 100 de dolari și vinde „comori” pe eBay de mii de euro
Mediafax
Criza care seamănă cu pandemia: zboruri anulate, combustibil scump și niciun calendar pentru redresare
Click
Insula ascunsă din Grecia care cucerește turiștii cu peisaje de vis și mâncare ieftină
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Câți lei a plătit Alex din București pentru un singur ardei, în Auchan Vitan: „Eu m-am blocat un pic, recunosc”
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Oana Zăvoranu în anii 2000, înainte de operațiile estetice! Imagini rare cu bruneta când era complet naturală
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Criză în apărare: dronele israeliene de 400 mil. euro nu mai ajung, Miruță vrea rezilierea
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
10 celebrități istorice catalogate drept „nebune” în epoca lor