Prima pagină » Știri externe » China asigură nu va fi prima țară care va „provoca incidente” în Marea Chinei

China asigură nu va fi prima țară care va „provoca incidente” în Marea Chinei

China asigură nu va fi prima țară care va
China nu va fi prima țară care va "provoca incidente" în legătură cu insulele pe care și le dispută cu statele vecine, l-a asigurat, marți, ministrul chinez al Apărării pe omologul său american Chuck Hagel, aflat în vizită la Beijing, relatează AFP.

Ministrul chinez al Apărării a făcut referire la diferendul dintre Beijing și Tokyo în legătură cu insulele din Marea Chinei de Est, care provoacă temeri privind o confruntare militară între cele două puteri asiatice.

„Nu vom lua inițiativa de a provoca incidente”, l-a asigurat generalul Chang Wanquan pe secretarul american al Apărării, Chuck Hagel, după vizita la bordul noului portavion chinez Liaoning, ancorat la baza navală Yuchi din orașul Qingdao.

„Suveranitatea Chinei nu poate fi pusă sub semnul întrebării”, a avertizat, însă, ministrul chinez al Apărării, care a subliniat că Beijingul „nu va face niciodată un compromis” în acest sens. El a adăugat că Beijingul este dispus pentru o soluționare pe cale pașnică a diferendelor teritoriale cu țările vecine.

Șeful Pentagonului a atras atenția Chinei, duminică, asupra oricărui act unilateral pentru a-și rezolva diferendele teritoriale cu Japonia sau cu alte țări din Asia, invocând precedentul ucrainean. „Toate țările au dreptul să fie respectate, indiferent că sunt mari sau mici”, a declarat Chuck Hagel, după o întâlnire cu omologul său japonez, Itsunori Onodera.

Din toamna anului trecut, China se află într-o relație tensionată cu Japonia din cauza unui conflict teritorial și a unor dispute legate de istorie. Beijingul revendică sub numele de Diaoyu un arhipelag nelocuit din Marea Chinei de Est pe care Japonia îl administrează sub numele de Senkaku.

Pe fondul disputelelor, China trimite cu regularitate nave înarmate în apele teritoriale ale acestui arhipelag contestat, iar în urmă cu câteva luni a decretat o zonă de identificare aeriană care acoperă insulele aflate în dispută.

Washingtonul a condamnat gestul și a reamintit în mai multe rânduri că insulele Senkaku/Diaoyu aflate sub administrația niponă sunt acoperite de acordurile de apărare americano-japoneze, fără să se pronunțe totuși asupra apartenenței lor.

Pe de altă parte, China își dispută suveranitatea asupra unor insule din Marea Chinei de Sud cu Filipine și Vietnam.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sute de oameni s-au adunat în centrul Istanbulului pentru a protesta împotriva SUA și Israelului
Digi24
Momentul în care o dronă ucraineană lovește locomotiva unui tren care transporta provizii pentru armata rusă
Cancan.ro
Netflix mărește prețul abonamentelor. Ce urmează pentru abonaţii din România
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
Pe cine ar vota românii, în plină criză a carburanților. AUR, în scădere semnificativă. Soluțiile preferate pentru a atenua scumpirile
Mediafax
Benjamin Netanyahu ordonă extinderea zonei tampon israeliene în sudul Libanului
Click
Cât va costa casa din Italia a Gabrielei Cristea după ce va fi reconstruită și renovată: „Va fi ca un hotel de 5 stele”. Conacul va avea șapte camere și un living imens
Digi24
Zilele devin mai lungi pe Pământ, iar de vină ar putea fi oamenii. Care sunt riscurile
Cancan.ro
Andreea Popescu, mesaj TRANȘANT după ce Rareș Cojoc a luat o nouă medalie de aur: '4 ani de terapie'
Ce se întâmplă doctore
Loredana Groza în costum de baie, la 55 de ani! Imagini de senzație din vacanță! Și-a încântat fanii
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Un brăilean a mers până în Siberia cu… un Volkswagen Bora
Descopera.ro
Psihologii explică de ce te simți mai bine atunci când ți se anulează planurile
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Misoginia online, o problemă pentru adolescenți. Specialiștii cer reguli mai stricte