Prima pagină » Știri externe » Decretul semnat de Erdogan care provoacă un uriaș scandal în Turcia. Opoziția vorbește despre un război civil

Decretul semnat de Erdogan care provoacă un uriaș scandal în Turcia. Opoziția vorbește despre un război civil

Decretul semnat de Erdogan care provoacă un uriaș scandal în Turcia. Opoziția vorbește despre un război civil
Mai multe pe gandul.info

Un decret emis duminică le conferă imunitate juridică civililor care au intervenit pentru blocarea tentativei de lovitură de stat din iulie 2016, informează site-ul agenției Reuters.

Agenții serviciilor de securitate care au intervenit pentru blocarea complotului militar beneficiau deja de imunitate juridică, astfel că Administrația de la Ankara a dispus extinderea imunității la civili. „Imunitatea se extinde la civili, fie că au sau nu titluri oficiale, fie că își îndeplineau ori nu atribuțiile”, precizează decretul.

Însă specialiștii în drept avertizează că măsura legislativă are un text ambiguu, astfel că ar putea permite continuarea violențelor între simpatizanții Administrației Recep Tayyp Erdogan și opoziție. „Oamenii vor începe să se împuște unii pe alții pe străzi. Cum împiedicați acest lucru!?”, afirmă Metin Feyzioglu, președintele Asociației Barourilor din Turcia.

Guvernul susține că decretul se referă doar la perioada complotului din iulie 2016, dar experții argumentează că nu este specificată nicio dată în lege, fiind o formă de imunitate politică. Ministrul Justiției, Abdülhamit Gül, a explicat că nu este vorba de imunitate juridică extinsă, însă reprezentanții opoziției susțin că măsura permite „continuarea violențelor sociale”.

„Astfel de lucruri se întâmplă doar în regimurile dictatoriale, pentru intimidarea și terorizarea societății cu miliții civile”, a reacționat Bulent Tezcan, purtătorul de cuvânt al principalei formațiuni de opoziție, Partidul Republican Popular (CHP).

„Noul decret înseamnă practic aducerea țării la război civil”, afirmă Meral Aksener, liderul formațiunii naționaliste și seculare IYI (Partidul Bun), citat de site-ul german T-Online.de.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazia Măgarilor: oamenii s-au trezit cu o mulțime de măgari în curțile lor, prin oraș, dând buzna și la nunți sau alte petreceri
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Vreme mohorâtă la vot: Ploi slabe și 4-6 grade în București
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Reacția lui Dmitri Medvedev, după ce Elon Musk a cerut „abolirea” Uniunii Europene. I-a comentat pe X
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Plasticul ar putea influența obezitatea, infertilitatea și astmul, avertizează o analiză