Prima pagină » Știri externe » DEZBATERE Trump – Harris. Cine a fost mai prezidențiabil? / „Trump, liderul de care întreaga lume are nevoie. Harris, fără un plan concret”

DEZBATERE Trump – Harris. Cine a fost mai prezidențiabil? / „Trump, liderul de care întreaga lume are nevoie. Harris, fără un plan concret”

DEZBATERE Trump – Harris. Cine a fost mai prezidențiabil?  / „Trump, liderul de care întreaga lume are nevoie. Harris, fără un plan concret”
La ce concluzii au ajuns Donald Trump și Kamala Harris după dezbatere. Trump: „Am ajuns o țară de râsul lumii”

„Am văzut un președinte stăpân pe sine, un lider cu valori profunde, ancorat în realitatea americană, având o viziune clară pentru fiecare cetățean, un lider esențial nu doar pentru America, ci și pentru întreaga lume.” Este mărturia lui Marian Cucșa, liderul Partidului Republican din România, care a analizat pentru Gândul prestația lui Donald Trump și a Kamalei Harris în cadrul ultimei dezbateri politice din SUA, subliniind performanța solidă a fostului președinte american.

Marian Cucșa a lăudat prestația lui Donald Trump în cadrul ultimei dezbateri politice din SUA, subliniind că fostul președinte american este un lider important pe scena internațională.

Atât eu, cât și colegii mei republicani din România, am perceput foarte bine prestația lui Donald Trump. Viziunea și proiecția lui Donald Trump includ susținerea antreprenorilor locali, protejarea fiecărui cetățean și scăderea taxelor și impozitelor.

În ceea ce privește politica externă, bineînțeles că militează pentru pace. Trump este foarte interesat să aducă pacea și să pună capăt conflictului din Ucraina, precum și altor conflicte care au izbucnit sub conducerea lui Biden și Kamala Harris.

În opinia noastră, atât Kamala Harris, cât și Biden sunt vinovați de ceea ce se întâmplă în Ucraina și în alte zone de conflict. Vor sau nu vor, realitatea este următoarea: cât timp Donald Trump a fost președinte, a fost pace în lume. Acum vedem tot mai multe conflicte, a explicat liderul Partidului Republican din România.

„Kamala Harris, un candidat la prezidențiale slab pregătit”

Referindu-se la punctele slabe ale fiecărui candidat, Marian Cucșa a criticat prestația Kamalei Harris, considerând-o slab pregătită.

Kamala Harris, în afară de a repeta mesajul progresist și de a continua politica lui Biden, nu are un plan coerent și serios pentru Statele Unite, a spus liderul republicanilor din România.

În contrast, el a subliniat că Trump s-a descurcat bine, deși poate ar fi trebuit să fie mai atent la începutul dezbaterii și să puncteze aspectele esențiale de la început, nu doar pe parcurs.

Întrebat dacă Donald Trump a reușit să o pună în dificultate pe Kamala Harris, Marian Cucșa a afirmat: „Trump a venit cu o proiecție clară pentru americani, dorind să facă America măreață din nou. Kamala Harris, neavând un plan clar pentru fiecare american, a fost în mod evident în dificultate, deoarece probabil agenda ei este trasată de alții.”

În ceea ce privește criticile aduse candidatului republican, Marian Cucșa a punctat că mai multe instituții media cu orientare democratică au fost părtinitoare

Atât prima dezbatere, cea cu Joe Biden, cât și cea de acum câteva ore au fost organizate pe terenul democraților, nu pe terenul republicanilor. Știm bine că Kamala Harris nu ar accepta o dezbatere la posturile de televiziune simpatizante și susținătoare ale republicanilor.

În dezbaterea de aseară, s-a văzut clar că moderatorul a favorizat-o pe Kamala Harris. Dacă presa democrată îl critică pe Donald Trump, este evident că îl va critica și dacă nivelul de trai va crește în America, pentru că nu le convine ca americanii să o ducă mai bine, a concluzionat liderul Partidului Republican din România.

Dezbaterea Harris-Trump: Cine a câștigat?

Potrivit instituțiilor media din SUA, Kamala Harris a dictat termenii confruntării cruciale cu Donald Trump, probabil singura dezbatere dintre cei doi înainte de ziua alegerilor de peste opt săptămâni.

Cu toate astea, candidații care triumfă pe scena dezbaterilor nu câștigă întotdeauna alegerile. Donald Trump a fost considerat pierzătorul dezbaterii cu Hillary Clinton, acum opt ani, dar a câștigat Casa Albă în cele din urmă. La fel şi George W. Bush în 2004.

CITEȘTE ȘI:

Principalele declarații din dezbaterea Kamala Harris – Donald Trump. Evenimentul ar putea decide câștigătorul alegerilor din SUA

La ce CONCLUZII au ajuns Donald Trump și Kamala Harris după dezbatere. Trump: „Am ajuns o țară de râsul lumii”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Calculator Impozit Auto 2026. RAR explică unde este trecută norma EURO, în funcție de CIV
Digi24
VIDEO De ce s-au bătut două femei la Timișoara: un influencer din campania lui Călin Georgescu, în mijlocul scandalului
Cancan.ro
EXCLUSIV | Imagini SFÂȘIETOARE la mormântul Ștefaniei Szabo, în prag de Crăciun. Omagiul care îți rupe sufletul
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Fără punte: premierul Bolojan elimină o zi liberă
Mediafax
Programul marilor lanțuri de magazine de Crăciun 2025. Care sunt zilele în care vor fi închise și când vor avea programul redus
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Consilierul de la Kremlin care a refuzat ordinul lui Putin și a încercat să oprească războiul din Ucraina. Era pregătit să fie împușcat
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Cele mai consumate băuturi din lume au un efect crucial pentru sănătatea oaselor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Cine a fost Cleopatra dincolo de mitul seducției? O regină cultivată, o jucătoare politică redutabilă și o figură istorică mult mai complexă decât legenda