Chrystia Freeland, fost ministru de Finanțe din Canada, a anunțat, vineri, că va candida la alegeri în cadrul Partidului Liberal, pentru a-l înlocui pe premierul demisionar Justin Trudeau.
Freeland, care a fost unul dintre cei mai apropiați aliați politici al lui Trudeau pentru un deceniu, a demisionat, luna trecută, după ce a opus rezistență cererii premierului de cheltuieli mai mari și a transmis o scrisoare în care denunța modalitatea lui de guvernare.
Demisia sa neașteptată a determinat reacția legislatorilor liberali, deja nemulțumiți de rezultatele partidului în sondaje, după nouă ani de putere, și de dezacordul alegătorilor cu privire la prețurile mari și criza locuințelor.
Revolta l-a forțat pe Trudeau să anunțe că se va retrage odată ce partidul va alege un înlocuitor. Mandatul său va continua până pe 9 martie, când va fi desemnat noul lider.
”Candidez cu scopul de a lupta pentru Canada”, a transmis Freeland pe platforma socială X, spunând că lansarea oficială a campaniei sale va avea loc duminică, conform agenției de presă Reuters.
Înlocuitorul lui Trudeau nu pare că va avea un mandat de lungă durată, ținând cont de sondajele care arată că liberalii vor fi învinși de conservatori. Noile alegeri trebuie să se desfășoare până pe 20 octombrie și ar putea să aibă loc chiar începând cu luna mai.
Provocarea pentru Freeland este de a se portretiza într-o manieră diferită de Trudeau, în contextul în care au lucrat împreună de când liberalii au preluat puterea în noiembrie 2015 și fostul ministru de Finanțe l-a susținut pe premier în mod public.
Mark Carney, fostul guvernator al Băncii Canadei, pare a fi principalul oponent al lui Freeland. Mark Carney, care nu a luat niciodată parte la guvernare, și-a anunțat, joi, candidatura.
Chrystia Freeland a fost, anterior, ministru de Externe și a condus echipa canadiană care a reușit să renegocieze Acordul trilateral cu Statele Unite și Mexic, după ce Donald Trump, aflat în primul său mandat, amenințase că va renunța la înțelegere.
Foto: Profimedia
Citește și: