Prima pagină » Știri externe » FRANȚA îl convoacă pe ambasadorul Iranului pentru a protesta față de cazul „ostaticilor” francezi

FRANȚA îl convoacă pe ambasadorul Iranului pentru a protesta față de cazul „ostaticilor” francezi

FRANȚA îl convoacă pe ambasadorul Iranului pentru a protesta față de cazul „ostaticilor” francezi

Franța l-a convocat pe ambasadorul Iranului, vineri, pentru a protesta față cazul a trei cetățeni francezi ale căror condiții de detenție, potrivit Ministerului de Externe, sunt asemănătoare torturii.

Ministerul de Externe de la Paris i-a denumit pe cei trei francezi ”ostatici ai Republicii Islamice Iran”.

”Situația lor este insuportabilă, cu asemenea condiții de detenție lipsite de demnitate, care, pentru unii, constituie tortură conform legislației internaționale”, a subliniat Ministerul, reiterând faptul că francezii sunt sfătuiți să nu călătorească în Iran.

Oficialii din Franța și-au schimbat atitudinea față de Iran în ultimele săptămâni din cauza unor probleme, precum programul nuclear al Teheranului, activitățile regionale și detenția cetățenilor europeni. Conform afirmațiilor acestora, condițiile pentru progresul discuțiilor cu Iranul pe probleme bilaterale sau multilaterale vor depinde de eliberarea ”ostaticilor”.

Diplomați francezi, britanici și germani se vor întâlni cu oficialii iranieni, luni, în Geneva, pentru a discuta problemele bilaterale și viitorul discuțiilor pe tema nucleară, înainte de revenirea lui Donald Trump la Casa Albă, pe 20 ianuarie.

Jean-Noel Barrot, ministrul francez de Externe, a afirmat, marți, că situația cetățenilor francezi deținuți de Iran s-a înrăutățit, conform agenției de presă Reuters.

În ultimii ani, Corpul Gărzilor Revoluționare Iraniene a arestat zeci de străini sau cetățeni cu naționalitate duală, cu acuzații legate de spionaj și securitate. Grupurile pentru apărarea drepturilor omului au acuzat Iranul că încearcă să obțină concesii de la celelalte țări prin intermediul arestărilor.

Conform surselor diplomatice, aproximativ 20 de cetățeni europeni din zece țări diferite sunt reținuți în Iran.

Foto: Profimedia

Citește și:

MACRON vrea să continue dialogul cu Elon Musk, în timp ce denunță „noua internațională reacționară”

Reforma PENSIILOR în Franța: Partidul Socialist vrea suspendarea pentru șase luni a modificării vârstei de pensionare

Tribunalul din New York a pronunțat o sentință simbolică împotriva lui TRUMP /Președintele-ales al SUA nu va suferi efecte penale

VIDEO | Atac într-un campus universitar din TOKYO /Numeroase persoane au fost rănite

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
Sondaj INSCOP rezultate alegeri București 2025. Ciprian Ciucu îl devansează clar pe Daniel Băluță. Cum stau ceilalți candidați
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rezultate exit-poll, alegeri București 2025. Diferență de 6 procente între primele două locuri, cum arată clasamentul
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe