Prima pagină » Știri externe » Friedrich Merz cere ISRAELULUI să oprească ofensiva din Fâșia Gaza /„Situația nu mai este acceptabilă”

Friedrich Merz cere ISRAELULUI să oprească ofensiva din Fâșia Gaza /„Situația nu mai este acceptabilă”

Cancelarul Germaniei, Friedrich Merz, a cerut, miercuri, Israelului să oprească ofensiva militară masivă din Fâșia Gaza și să faciliteze obținerea unui armistițiu, deși Berlinul nu s-a raliat apelului formulat de zeci de țări occidentale.

”Situația din Fâșia Gaza nu mai este acceptabilă. Cer Guvernului Israelului să oprească intervenția militară masivă, să permită ajungerea la un armistițiu și să faciliteze distribuirea asistenței umanitare pentru populația Fâșiei Gaza”, a declarat Friedrich Merz, conform site-ului Tagesschau.de, cu ocazia întrevederii pe care a avut-o la Berlin cu Petr Fiala, premierul Cehiei.

Guvernul de la Berlin a justificat refuzul Germaniei de a se ralia unui apel al țărilor occidentale în sensul unui armistițiu în Fâșia Gaza. Un oficial guvernamental a declarat că ”apelurile de acest tip nu modifică nimic”, precizând însă să Germania a semnat o declarație similară a Consiliului European.

Douăzeci și cinci de țări occidentale, printre care numeroase state membre UE, au cerut Israelului și grupului islamist Hamas să ajungă rapid la o soluție de oprire a războiului din Fâșia Gaza.

”Suntem uniți în transmiterea unui mesaj simplu și urgent: războiul din Fâșia Gaza trebuie să se oprească acum. Suferința civililor din Fâșia Gaza a atins niveluri insuportabile. Modelul adoptat de Guvernul israelian pentru distribuirea ajutoarelor este periculos, alimentează instabilitatea și lipsește cetățenii Fâșiei Gaza de demnitatea umană”, acuză semnatarii Declarației – miniștrii de Externe din Australia, Austria, Belgia, Canada, Danemarca, Estonia, Finlanda, Franța, Japonia, Irlanda, Islanda, Italia, Letonia, Lituania, Luxemburg, Norvegia, Noua Zeelandă, Olanda, Polonia, Portugalia, Marea Britanie, Slovenia, Spania, Suedia și Elveția.

Uniunea Europeană s-a declarat îngrijorată de situația gravă din Fâșia Gaza și a cerut Israelului să oprească atacurile asupra civililor, în contextul intensificării operațiunilor militare. Situația umanitară în Fâșia Gaza este catastrofală, iar armata israeliană tocmai a intensificat ofensiva declanșată ca ripostă la atacurile teroriste din octombrie 2023. Bilanțul bombardamentelor israeliene este de cel puțin 59.200 de morți și 142.800 de răniți pe teritoriul palestinian.

Foto: Profimedia

Video: Tagesschau.de

RECOMANDAREA AUTORULUI:

ANALIZĂ Süddeutsche Zeitung: Summitul UE-China riscă să fie marcat de TENSIUNI /Beijingul ar putea fi afectat de un potențial acord comercial Europa-SUA

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Legea care schimbă jocul. Cum poate fi DEMIS acum un președinte al României
Digi24
„Nu va exista niciun MiG”. Polonia refuză să mai transmită Ucrainei avioane de luptă. Motivele invocate de Varșovia
Cancan.ro
George Radu și-a PRESIMȚIT moartea. Ce le-a spus luptătorul RXF apropiaților, cu puțin timp înainte de tragedie
Prosport.ro
Ioana Țiriac, apariție exotică! Moștenitoarea imperiului Țiriac s-a afișat cu abdomenul la vedere într-un cadru spectaculos
Adevarul
SURSE Președintele Nicușor Dan este pregătit pentru orice compromis politic. Linia roșie rămâne un guvern cu AUR
Mediafax
Berea pe stadioane, aprobată de Parlament! Vot decisiv pentru modificarea Legii 4
Click
Atentat cu bombă în Monaco, acolo unde își face veacul Mihaela Rădulescu. Reacția vedetei după explozia care s-a soldat cu trei victime
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
BREAKING | Rezultatele de la Evaluarea Națională 2026 au fost publicate
Ce se întâmplă doctore
Cu ce a ajuns să se ocupe fiica lui Liviu Vârciu în America? Carmina e total schimbată: „De ce să îmi fie rușine?”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Vestea momentului: Roboții umanoizi au început să fie închiriați cu ziua! Cât costă și ce știu să facă
Descopera.ro
În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ea e femeia cu care ți-am zis că-ți fac lipeala!
Descopera.ro
Ce ar putea fi arcul și săgeata strălucitoare depistate de astronomi?