Prima pagină » Știri externe » Grecia introduce o nouă TAXĂ care îi va afecta pe turiști. Când intră în vigoare și ce valoare va avea

Grecia introduce o nouă TAXĂ care îi va afecta pe turiști. Când intră în vigoare și ce valoare va avea

Grecia introduce o nouă TAXĂ care îi va afecta pe turiști. Când intră în vigoare și ce valoare va avea

Grecia a început de marți să perceapă o taxă pe navele de croazieră care ajung în insulele sale, aceasta fiind cea mai recentă măsură prin care Atena își propune să limiteze numărul tot mai mare de vizitatori în zonele turistice deja extrem de aglomerate.

În acest context, navele de croazieră care acostează pe insulele Santorini și Mykonos vor plăti 20 de euro per pasager.

„În conformitate cu legea, taxa va fi aplicată în Santorini, Mykonos și alte insule mai mici”, a declaratun purtător de cuvânt al Ministerului elen de Finanțe.

Navele de croazieră către insulele mai mici vor plăti o taxă de cinci euro per pasager, conform noilor reglementări, informează France24.

Autoritățile din Grecia speră să obțină venituri importante din aceasta nouă taxă

Grecia speră să încaseze până la 50 de milioane de euro pe an din această taxă, care se va aplica în timpul sezonului turistic de vârf, între 1 iunie și 30 septembrie.

Grecia a adoptat legislația care prevede această nouă taxă anul trecut, în efortul de a reduce numărul tot mai mare de turiști către destinații adesea supraaglomerate, fiind ultima țară din Europa care a luat astfel de măsuri.

Alte destinații europene au luat deja măsuri. Spre exemplu, autoritățile din Veneția au introdus anul trecut o taxă de cinci euro pentru vizitatorii de o zi.

În Spania, Guvernul a luat măsuri drastice împotriva închirierilor turistice ilegale pe termen scurt, site-uri precum Airbnb și Booking.com fiind obligate să elimine mii de anunțuri pe fondul nemulțumirii localnicilor cu privire la locuințele din ce în ce mai rare și inaccesibile.

Insula Ibiza, extrem de populară în rândul europenilor, a început în iunie să limiteze numărul de mașini și rulote care sosesc pe teritoriul său, din cauza numărului tot mai mare de vizitatori.

Localnicii din Barcelona și din alte părți ale Spaniei, a doua cea mai vizitată țară din lume, au organizat proteste împotriva turismului excesiv, mai notează sursa citată.

CITEȘTE ȘI:

„Bijuteria” ascunsă a EUROPEI. Cum ajungi și ce merită să vizitezi aici/Este considerată printre cele mai frumoase țări de pe continent

Românii iau în calcul să-și facă concediul în străinătate, pentru că vacanțele se scumpesc de la 1 iulie. Vor fi preţuri cu 15% mai mari

Sursa foto: Shutterstokc

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sute de oameni s-au adunat în centrul Istanbulului pentru a protesta împotriva SUA și Israelului
Digi24
Momentul în care o dronă ucraineană lovește locomotiva unui tren care transporta provizii pentru armata rusă
Cancan.ro
Netflix mărește prețul abonamentelor. Ce urmează pentru abonaţii din România
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
Pe cine ar vota românii, în plină criză a carburanților. AUR, în scădere semnificativă. Soluțiile preferate pentru a atenua scumpirile
Mediafax
Benjamin Netanyahu ordonă extinderea zonei tampon israeliene în sudul Libanului
Click
Cât va costa casa din Italia a Gabrielei Cristea după ce va fi reconstruită și renovată: „Va fi ca un hotel de 5 stele”. Conacul va avea șapte camere și un living imens
Digi24
Zilele devin mai lungi pe Pământ, iar de vină ar putea fi oamenii. Care sunt riscurile
Cancan.ro
Andreea Popescu, mesaj TRANȘANT după ce Rareș Cojoc a luat o nouă medalie de aur: '4 ani de terapie'
Ce se întâmplă doctore
Loredana Groza în costum de baie, la 55 de ani! Imagini de senzație din vacanță! Și-a încântat fanii
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Un brăilean a mers până în Siberia cu… un Volkswagen Bora
Descopera.ro
Psihologii explică de ce te simți mai bine atunci când ți se anulează planurile
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Misoginia online, o problemă pentru adolescenți. Specialiștii cer reguli mai stricte