Prima pagină » Știri externe » Harry și Meghan vor pierde titlurile regale și nu vor mai primi bani publici

Harry și Meghan vor pierde titlurile regale și nu vor mai primi bani publici

Harry și Meghan vor pierde titlurile regale și nu vor mai primi bani publici
Ducii de Sussex, prințul Harry și Meghan Markle, nu vor mai folosi titlurile de Altețe Regale și nu vor primi fonduri publice pentru îndatorile regale, a anunțat, sâmbătă, Palatul Buckingham, potrivit BBC.

Ducele și Ducesa de Sussex au anunțat că intenționează să restituie cele 2,4 milioane de lire sterline, provenite din banii contribuabililor, folosite pentru a redecora reședința Frogmore Cotttage, care va rămâne casa lor familială din Regatul Unit al Marii Britanii.

Cuplul nu o va mai reprezenta oficial pe Regina Elisabeta a II-a.

Noul acord va intra în vigoare în această primăvară.

Înțelegerea vine după ce cuplul a anunțat, la începutul acestei luni, că vrea să se retragă din rolul de membri seniori al Casei regale britanice.

Regina Elisabeta a II-a: Harry, Meghan și Archie vor rămâne mereu membri iubiți ai familiei

Regina Elisabeta a II-a a transmis, într-un comunicat separat, că, multe luni de conversații și alte discuții recente, este „mulțumită că împreună am găsit o cale constructivă și încurajatoare pentru nepotul meu și familia lui„.

„Harry, Meghan și Archie vor rămâne mereu membri iubiți ai familiei”, transmite monarhul britanic.

„Recunosc provocările prin care au trecut ca urmare a atenție publice insense din ultimii doi ani și îi sprijin în dorința lor de a avea o viață mai independentă. Vreau să le mulțumesc pentru dedicarea în munca lor din întreaga țară, în Commonwealth și mai departe și sunt în mod special mândră de cum a reușit Meghan să devină atât de repede un membru al familiei. Este speranța întregii noastre familii ca înțelegerea de astăzi să le permită să înceapă să construiască o nouă viață fericită și liniștită”, a mai transmis monarhul britanic.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Continentele Pământului pierd apă dulce într-un ritm alarmant. Avertismentul Băncii Mondiale
Digi24
Rusia oferă primele detalii despre presupusul atac ucrainean asupra reşedinţei lui Putin. Cum descrie Moscova evenimentele
Cancan.ro
O nouă descoperire uluitoare în cazul Rodicăi Stănoiu, după substanțele afrodisiace. Ce obiecte s-au ridicat din locuință
Prosport.ro
Ce mai face Arpad Paszkany. Iubita mai tânără l-a fotografiat în vila lor luxoasă din Marbella
Adevarul
Cazul unei adolescente aflată la risc de deportare din Danemarca a atras atenția lui Musk. Comentariul acestuia a suscitat un val de reacții online
Mediafax
România intră în 2026 cu accize majorate la pompă și la raft. Iată cu cât cresc lucrurile
Click
Lumea filmului, în doliu. A murit îndrăgitul actor care a jucat în cel mai bun serial din toate timpurile
Digi24
Vladimir Putin a transmis rușilor cel mai scurt mesaj de Anul Nou de la începutul războiului. Ce le-a spus dictatorul
Cancan.ro
Prima imagine cu Dan Petrescu după chimioterapie: boala l-a topit pe picioare. E de nerecunoscut
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
6 orașe „pierdute” pe care arheologii nu le-au găsit niciodată