Prima pagină » Știri externe » Incidente la Muntele Athos, unde călugări de la Mănăstirea Esfigmenu au sfidat un ordin de evacuare

Incidente la Muntele Athos, unde călugări de la Mănăstirea Esfigmenu au sfidat un ordin de evacuare

Incidente la Muntele Athos, unde călugări de la Mănăstirea Esfigmenu au sfidat un ordin de evacuare
Incidente au avut loc luni între zeci de călugări disidenți de la Muntele Athos, vizați de mai mulți ani de un ordin de evacuare din acest loc sfânt, și o delegație venită să le semnaleze plecarea, care a fost alungată, potrivit poliției, cu cocteiluri Molotov, relatează AFP.

Incidente au avut loc luni între zeci de călugări disidenți de la Muntele Athos, vizați de mai mulți ani de un ordin de evacuare din acest loc sfânt, și o delegație venită să le semnaleze plecarea, care a fost alungată, potrivit poliției, cu cocteiluri Molotov, relatează AFP.

Potrivit un surse din cadrul poliției locale, călugări de la mănăstirea schismatică Esfigmenu, la Karyes, au aruncat dispozitive incendiare în direcția reprezentantului justiției, care s-a prezentat în cursul dimineții însoțit de câteva persoane.

În schimb, călugării recalcitranți afirmă că au fost nevoiți să facă față unui atac al vizitatorilor care au încercat să spargă ușa clădirii cu ajutorul unui minibuldozer.

„Nu am aruncat cocteiluri Molotov, ci cu obiecte pe care le-am avut la îndemână. Voi nu ați fi reacționat astfel dacă ați fi fost alungați de acasă în acest mod, iar poliția, prezentă, nu ar fi acționat?”, a subliniat indignat purtătorul de cuvânt al călugărilor schismatici de la Esfigmenu, Iraklis Moraitis, intervievat de AFP.

„Fără îndoială, este pentru prima dată când se face uz de dispozitive incendiare pe Muntele Athos, este un caz care ține de-acum de justiție”, a reacționat pentru AFP Aristos Karmiroglou, guvernatorul Muntelui Athos, republică monastică semiautonomă situată în nord-estul Greciei.

Aceste incidente se înscriu în cadrul unui conflict care persistă de mai mulți ani între conducerea Muntelui Athos și călugării de la Esfigmenu, rebeli față de ierarhie prin tradiționalism și radicalism antipapal. Numeroși călugări au fost răniți în cursul unor confruntări care s-au produs deja în mai multe rânduri.

Retrași în Mănăstirea Esfigmenu, unde arborează un drapel negru pe care scrie „Ortodoxia sau moartea”, disidenții ar trebui să lase locul unei noi comunități monastice, creată în urmă cu mai mulți ani de către liderii „Muntelui Sfânt”.

Condusă de Arhimandritul Metodie, Mănăstirea Esfigmenu a trecut în disidență în urmă cu 40 de ani, în timpul primelor deschideri ale Patriarhatului ecumenic în direcția Bisericii de la Roma, un sacrilegiu pentru membrii săi.

Gaidau Ion, [email protected]

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cum s-a transformat o zonă din Bulgaria într-un magnet pentru britanici: Este ca Amalfi, dar mai ieftină
Digi24
Cea mai puțin vizitată țară din Europa, pentru că turiștii o găsesc „plictisitoare”
Cancan.ro
Viktor Orban și-a recunoscut înfrângerea în urmă cu puțin timp. S-a scris istorie cu un RECORD incredibil
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Serialele tip microdrame generate de IA revoluționează industria divertismentului din China
Click
Un turist bulgar compară România cu Bulgaria. Orașul care l-a impresionat: „foarte bine organizat, cu arhitectură frumoasă, străzi curate”
Digi24
După eșecul negocierilor de la Islamabad, Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz: „Suntem pe deplin «gata de acțiune»”
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cât de des trebuie să verificăm anvelopele mașinilor?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Cercetătorii testează pentru prima dată pe oameni o tehnică de resetare celulară