Navele filipineze și indiene au navigat împreună pentru prima dată în Marea Chinei de Sud, în contextul în care președintele Filipinelor, Ferdinand Marcos Jr. efectuează o vizită la New Delhi.
Șeful Armatei filipineze, Romeo Brawner, a declarat că inițiativa pentru un exercițiu comun de navigație, care a început duminică, desfășurându-se în zona economică exclusivă a Filipinelor, a apărut în luna martie, odată cu întâlnirea cu omologul său din India.
„Nu am avut parte de incidente neplăcute, dar există încă persoane care ne urmăresc, așa cum ne așteptam deja”, a afirmat Brawner, făcând referire la China.
Ministrul de Externe al Chinei a declarat, într-un comunicat de presă, că disputele teritoriale maritime ar trebui rezolvate între țările direct implicate și că niciun alt stat nu ar trebui să intervină.
Printre navele marinei indiene care au participat la exercițiul comun se numără distrugătorul de rachete ghidate INS Delhi și petrolierul INS Kiltan, conform agenției de presă Reuters. Filipinele au desfășurat două nave de război, BRP Miguel Malvar și BRP Jose Rizal.
Exercițiul s-a desfășurat odată cu plecarea lui Marcos pentru o călătorie de cinci zile la New Delhi, unde urmează să poarte discuții cu omologul său pentru îmbunătățirea cooperării în sectoare precum apărarea, industria farmaceutică și agricultura.
China revendică Marea Chinei de Sud, creând tensiuni cu Filipinele în privința zonei sale exclusive de navigație. Calea navigabilă este o rută maritimă strategică unde se desfășoară un comerț anual în valoare de trei trilioane de dolari.
Luna trecută, Japonia a anunțat că dorește să transfere în Filipine nave distrugătoare din clasa Abukuma, aparținând Forței de Autoapărare, pentru a contracara presiunile militare ale Chinei.
Foto: Profimedia
Recomandarea autorului: