Prima pagină » Știri externe » Întâlnirea dintre Donald Trump și Vladimir Putin de la Budapesta rămâne pe agenda zilei, spune Viktor Orban

Întâlnirea dintre Donald Trump și Vladimir Putin de la Budapesta rămâne pe agenda zilei, spune Viktor Orban

Întâlnirea dintre Donald Trump și Vladimir Putin de la Budapesta rămâne pe agenda zilei, spune Viktor Orban

Există încă o șansă ca Rusia și Statele Unite să ajungă la un acord privind Ucraina și, prin urmare, o întâlnire între Vladimir Putin și Donald Trump. Viktor Orban a declarat luni, într-un interviu pentru postul de televiziune maghiar ATV că Summit-ul de la Budapesta rămâne pe agenda zilei.

Viktor Orban a spus că întâlnirea Putin-Trump a fost amânată, nu anulată. Potrivit acestuia, summit-ul poate avea loc „puțin mai târziu, dar nu este imposibil”.

„Acordul americano-rus nu este imposibil. Delegațiile negociază și, într-o anumită măsură, suntem și noi implicați. Știm că discuțiile avansează și știm și noi unde se blochează și ce trebuie schimbat. În relațiile mele cu rușii, încerc și eu să fiu util în direcția de a ajunge la un acord”, a declarat președintele maghiar.

Pe 7 noiemrbie, la întâlnirea de la Casa Albă dintre președintele maghiar și cel american, Donald Trump a precizat că încă vrea să păstreze Budapesta ca punct de întâlnire  cu Vladimir Putin.

Ministrul de Externe rus, Serghei Lavrov, a precizat luni că Budapesta încă este locația preferată de Moscova pentru o întâlnire între liderii rus și american, asta dacă administrația de la Washington va relua inițiativa și își va arăta disponibilitatea de a începe pregătirile pentru summit.

„Dacă și când colegii noștri americani vor reveni la propunerea lor și vor fi pregătiți să înceapă să pregătească întâlnirea la nivel înalt, astfel încât aceasta să se încheie într-adevăr productiv – cu siguranță, Budapesta va fi o locație preferabilă pentru noi. Mai ales că Donald Trump, la o întâlnire cu Viktor Orban, a confirmat că Budapesta este preferabilă și pentru Washington”, a declarat Serghei Lavrov pentru TASS.

Pe 16 octombrie, în urma unei conversații telefonice cu Vladimir Putin, Donald Trump a declarată că cei doi șefi de stat au convenit să se întâlnească la Budapesta pentru a discuta despre încetarea războiului din Ucraina. Ulterior, pe 20 octombrie, Lavrov și Marco Rubio au avut o convorbire telefonică în cadrul căreia au vorbit despre pașii necesari pentru implementarea înțelegerilor la care s-a ajuns în timpul discuțiilor telefonice Putin-Trump.

În urma acestei convorbiri, ceele două părți nu au căzut de comun acord iar întâlnirea de la Budapesta a fost amânată pe termen nelimitat.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Toți vecinii cresc, România SCADE. Noua prognoză economică
Digi24
Ce scoruri ar obține Zelenski și Zalujnîi, fostul comandant al armatei, dacă ar fi alegeri prezidențiale în Ucraina
Cancan.ro
Zodia BLESTEMATĂ în iulie 2026. Neti Sandu anunță o dublă lovitură pentru acești nativi
Prosport.ro
Ce imagini! Cum arată la 25 de ani „cea mai frumoasă fată din lume”: s-a căsătorit!
Adevarul
Se naște un Guvern fără precedent în România? Analistul Costin Ciobanu explică capcana din spatele ofertei lansate de Sorin Grindeanu
Mediafax
Toți șoferii fac ACEEAȘI greșeală înainte de concediu. Regula de 0,2 care îți poate SALVA vacanța
Click
Horoscop vineri, 3 iulie. Săgetătorii au planuri mari la locul de muncă, iar Leii au probleme de sănătate
Digi24
Cel mai trist moment de la CM 2026: Sébastien Desabre, selecționerul RD Congo, șocat de anunțul făcut în direct
Cancan.ro
Răsturnare de situație în cazul exploziei din Monaco! Femeia rănită nu este soția lui Vadim Ermolaev
Ce se întâmplă doctore
Elena Udrea rupe tăcerea la un an de la eliberarea din închisoare. Adevărul despre relația cu Adrian Alexandrov. Ce se întâmplă în relația lor
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Au „confundat” un Ferrari cu un tobogan. Imaginile au făcut înconjurul internetului
Descopera.ro
În care religie NU ai voie să bei cafea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
„Soarta Pământului depinde de un echilibru delicat”: Cum ar putea supraviețui Terra după moartea Soarelui?