Prima pagină » Actualitate » Italia confiscă activele gigantului aeronautic rus United Aircraft Corporation

Italia confiscă activele gigantului aeronautic rus United Aircraft Corporation

Italia confiscă activele gigantului aeronautic rus United Aircraft Corporation

Italia a anunțat joi că a confiscat aeronave și fonduri legate de gigantul aviatic United Aircraft Corporation (UAC), controlat de statul rus, ca parte a sancțiunilor UE împotriva entităților legate de Kremlin. Potrivit guvernului italian, activele confiscate de la compania aerospațială și de apărare se ridică la peste 146 de milioane de euro.

UAC, care reunește principalii producători de avioane civile și militare din Rusia (Suhoi, Antonov, Tupolev…), a intrat în 2018 în rândurile conglomeratului de stat Rostec.

Poliția financiară a confiscat 90% din capitalul companiei Superjet International, cu sediul la Veneția, și patru dintre avioanele sale, a anunțat guvernul într-o scurtă declarație citată de avionnews.it.

Superjet este o societate mixtă între holdingul rus Suhoi și gigantul italian din domeniul aerospațial și al apărării Leonardo.

Leonardo deține 10% din companie, care nu este afectată de această măsură, a declarat pentru AFP un purtător de cuvânt al companiei.

De asemenea, autoritățile au confiscat o aeronavă aparținând Irkut Corp, o altă companie rusă controlată de United Aircraft, a precizat Roma.

Suhoi și Irkut au fuzionat în 2006 cu ceilalți mari producători de aeronave civile și militare din Rusia pentru a forma United Aircraft Corporation.

Anunțul Italiei a venit în aceeași zi în care Londra a impus sancțiuni marilor companii aeriene rusești, inclusiv Aeroflot, interzicându-le să revândă sloturi de aeroport.

Sancțiunile împotriva cetățenilor și companiilor rusești au fost convenite de Uniunea Europeană, Statele Unite și membrii G7 după invazia Ucrainei din 24 februarie.

La 8 aprilie, Comisia Europeană a anunțat că membrii săi au confiscat active în valoare de aproape 30 de miliarde de euro (bunuri imobiliare, nave, elicoptere etc.) de la cetățeni și societăți din Rusia și Belarus.

Belarus, un aliat apropiat al Moscovei, a fost folosit ca bază de atac în timpul invaziei rusești în Ucraina.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Volodimir Zelenski, îmbrăcat în costum, a ajuns la Mar-a-Lago și a fost întâmpinat de Donald Trump
Digi24
Ceasuri Rolex, lingouri de aur și o diplomație „decimată din interior”. Cum funcționează politica externă a Americii în era Trump 2.0
Cancan.ro
Cât costă rochia purtată de Mirabela Grădinaru la Digi24. De ce a atras atenția tuturor
Prosport.ro
Gigi Becali a pierdut o avere dintr-un foc, dar nu-i pasă: „Am dat 14.000.000 de euro din banii mei”
Adevarul
Șoferii de mașini hibride, de trei ori mai expuși riscului de deces decât cei cu mașini pe benzină. Care este motivul
Mediafax
CCR nu a dat decizia pe pensiile magistraților din cauza lipsei cvorumului. Decizia s-ar putea lua luni
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Fostul preşedinte al Curţii, Augustin Zegrean, despre actuala decizie a CCR: „Duminica nu se judecă nicăieri în lume”
Cancan.ro
Alex Bodi continuă scandalul aprins cu Ramona Olaru! Musculosul nu se lasă: 'O să aduc eu amintiri de la Agronomie când
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Nemții au desenat viitoarea Dacia C-Neo. Viziunea unui tuner axat pe modelele mărcii
Descopera.ro
De ce, indiferent cât ai mâncat, mai ai loc și pentru desert?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Mitul copilului singur la părinți: De ce prejudecățile despre egoism sunt false?