Prima pagină » Știri externe » Italia vrea relansarea relațiilor UE-CHINA /Giorgia Meloni anunță investiții în sectoare industriale strategice

Italia vrea relansarea relațiilor UE-CHINA /Giorgia Meloni anunță investiții în sectoare industriale strategice

Premierul Italiei, Giorgia Meloni, a pledat luni, la Beijing, pentru relansarea relațiilor comerciale între China și Uniunea Europeană, anunțând un plan de acțiune pentru investiții în sectoare industriale strategice.

Giorgia Meloni se află în vizită în China, unde a avut prima întâlnire cu premierul Li Qiang, la Beijing. Ulterior, s-a întâlnit cu președintele Xi Jinping.

Anul acesta, se împlinesc 700 de ani de la moartea lui Marco Polo, unul dintre cei mai măreți și puternici italieni, dar și unul dintre cei mai importanți oameni pentru întâlnirea dintre Orient și Occident, pentru cunoașterea reciprocă și pentru înțelegere. Exact anul acesta, relansăm cooperarea printr-un plan de acțiune pe trei ani, lucrând pentru implementarea a ceea ce am stabilit deja și experimentând noi forme de cooperare, a declarat Giorgia Meloni citată de cotidianul Il Sole 24 Ore.

Memorandumul de cooperare industrială a fost semnat, a continuat Giorgia Meloni, subliniind că este un pas semnificativ, care include acum sectoare industriale strategice precum mobilitatea electrică și energiile regenerabile.

Giorgia Meloni a propus negocieri pentru relansarea relațiilor comerciale între Uniunea Europeană și China.

”Italia poate avea un rol important în relațiile Chinei cu Uniunea Europeană, în crearea unor relații echilibrate. Avem nevoie de ordine bazată pe reguli, pentru garantarea stabilității, a păcii, a comerțului liber”, a subliniat premierul Italiei, potrivit grupului media Bloomberg.

Guvernul de la Roma încearcă relansarea relațiilor comerciale cu Beijingul, afectate de hotărârea de anul trecut prin care nu a fost confirmată aderarea Italiei la inițiativa ”O Centură, un Drum”, un proiect al președintelui Xi Jinping.

Foto: Profimedia

Citește și:

Putin amenință că RUSIA va instala rachete strategice în apropierea NATO din cauza sistemelor balistice americane din Germania

Discuție TELEFONICĂ între premierul Ciolacu și șefa Comisiei Europene, despre nominalizarea comisarilor/ Șansele României la posturi bune

Recep Tayyip Erdogan a PĂLMUIT un copil care a refuzat să îi sărute mâna

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Directorul general de la JPMorgan avertizează că slăbiciunea Europei ar putea afecta economia americană
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un eveniment misterios în Antarctica a eliberat carbonul care a încălzit Pământul