Prima pagină » Știri externe » La ce concluzie au ajuns SUA și Rusia privind cooperarea în Siria

La ce concluzie au ajuns SUA și Rusia privind cooperarea în Siria

La ce concluzie au ajuns SUA și Rusia privind cooperarea în Siria
Purtătorul de cuvânt al Departamentului de Apărare al SUA, Peter Cook, a anunțat, sâmbătă, că Rusia și SUA nu au ajuns la un acord privind cooperarea în Siria, potrivit Sputniknews.com.

Ministrul de Externe al Rusiei, Sergei Lavrov, a avut, vineri, o întrevedere cu secretarul de Stat american, John Kerry, la Geneva, în cadrul căreia au vorbit despre situația din Siria. La finele discuției, Lavrov a precizat că există îmbunătățiri de ambele părți în ceea ce privește înțelegerea conflictului sirian, ambii stabilind că Rusia va continua să lucreze cu Guvernul sirian și grupările opoziției, iar SUA cu partenerii regionali.

„În continuare există diferențe în ceea ce privește maniera de abordare a problemei. Nu s-a ajuns la un acord”, a spus Cook.

Siria se confruntă, începând din martie 2011, cu revolte reprimate violent și cu un conflict militar între serviciile de securitate subordonate regimului Bashar al-Assad, forțele opoziției și grupuri teroriste, inclusiv organizația sunnită Stat Islamic (Stat Islamic în Irak și Siria / Stat Islamic în Irak și Levant). Potrivit estimărilor ONU, bilanțul conflictului depășește 250.000 de morți.

 

 

 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Poate Maia va deveni într-o zi președinta României”. Maia Sandu, întrebată din nou despre unirea Republicii Moldova cu România
Digi24
Așteptări mari, rezultate dezamăgitoare. Summitul cu Xi îl readuce pe Trump la realitate: China nu a cedat în problemele importante
Cancan.ro
Grindina a făcut prăpăd în România. Ciclonul a lovit o mare parte din țară
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
„Din doi săraci nu faci unul bogat”. Primăriile de la sat, în situații imposibile după „eficientizare”
Mediafax
Cel mai slab rezultat din istorie pentru titlurile de stat
Click
Cu ce sumă amețitoare se vinde fostul local al actorului Florin Călinescu: „Aici găseai cei mai buni papanași din București”. De ce a renunțat la afacere
Digi24
Omul pe care Putin îl vrea mort și care ar putea obține pacea în Ucraina: „Am avut de-a face cu ei mulți ani, știu cum să le vorbesc”
Cancan.ro
Cât durează finala Eurovision 2026. Ora la care se va termina spectacolul de la Viena
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Turcii și românii lucrează la o dronă terestră pentru armată: FOTO și primele detalii despre proiect
Descopera.ro
Vera West, femeia care a creat unul dintre cele mai recunoscute costume din istoria filmului horror
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
De ce muzica agresivă îi calmează pe unii oameni. Ce spun psihologii despre metal, furie și anxietate