Prima pagină » Știri externe » Macron vrea ”DIALOG” pentru rezolvarea crizei din Noua Caledonie, dar refuză discuțiile despre statutul teritoriului/ Nu facem ”pași înapoi”

Macron vrea ”DIALOG” pentru rezolvarea crizei din Noua Caledonie, dar refuză discuțiile despre statutul teritoriului/ Nu facem ”pași înapoi”

Președintele Franței, Emmanuel Macron, a pledat, în Noua Caledonie, pentru dialog și a semnalat disponibilitatea anulării stării de urgență dacă se opresc violențele, subliniind însă, în contextul mișcării separatiste, că nu va fi rediscutat statutul teritoriului francez.

”Vreau să exprim voința Franței, împreună cu miniștrii, cu Guvernul, de a fi alături de populație și, pe cât posibil, de a reveni la pace, la calm și la securitate, aceasta este prioritatea priorităților”, a afirmat Emmanuel Macron în Noumea, capitala Noii Caledonii.

Președintele Franței este însoțit de ministrul de Interne, de cel al Afacerilor Externe și de cel al Teritoriilor de peste Mări. Începând din 12 mai, șase persoane au fost ucise, inclusiv doi jandarmi, în contextul violențelor între militanți ai mișcării pro-independență și forțele de ordine.

Pentru a pune capăt stării de urgență, Emmanuel Macron a cerut distrugerea barajelor instalate de protestatari. În contextul protestelor violente din arhipelag, Macron a pledat pentru un spirit de dialog, însă fără a face pași înapoi.

”Am venit în fața dumneavoastră cu un spirit constructiv de dialog și de pace, dar și cu responsabilitate, pentru a construi un drum într-un cadru pe care îl cunoaștem, pentru care au optat oamenii. Dar pacea nu înseamnă a face pași înapoi, nu se poate să nu fie respectată voința cetățenilor, care s-au pronunțat deja”, a subliniat Macron, referindu-se la cele trei referendumuri din trecut, prin care s-a decis menținerea Noii Caledonii în Franța.

În schimb, președintele a pledat pentru negocieri în sensul unui ”acord politic general” între forțele politice locale, asupra viitorului instituțional și economic.

”Voința mea este ca acest acord să fie integrat în Constituție. Trebuie negociat de forțele politice și supus votului locuitorilor Noii Caledonii”, a subliniat Macron, citat de postul BFMTV.

”Pagubele sunt colosale, vom aloca fonduri de urgență”, a anunțat Macron.

Franța a mobilizat 3.000 de agenți ai serviciilor de securitate pentru restabilirea ordinii în Noua Caledonie.

Foto: Profimedia

Citește și:

Când ar putea intra România în SCHENGEN și terestru? Anunțul comisarului european pentru Afaceri Interne

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Horoscop 30 decembrie 2025: Echilibru și introspecție la final de an pentru două zodii
Digi24
Orașul unde taxa pe gunoi crește cu 70%. Revoltați, localnicii amenință că vor plăti la sfârșitul anului viitor: „Avem alte priorități”
Cancan.ro
BREAKING despre Dan Petrescu! Din păcate, e adevărat
Prosport.ro
FOTO. Diana Munteanu arată impecabil în costum de baie, la 47 de ani. Imaginile de pe plaja din Maldive sunt spectaculoase
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Cine va plăti noua taxă de 25 lei pentru coletele extracomunitare în România
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Putin a pus ochii pe o nouă țară. Cum vrea liderul de la Kremlin să-și impună puterea
Cancan.ro
Imaginile apărute după moartea contabilei din Sibiu dau peste cap ancheta. Femeia suspectată că și-a ucis mama pentru avere ochise deja o altă moștenire
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Modelul Dacia care i-a cucerit pe olandezi. THE BEST în categoria „Value for money”
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Pot animalele să prezică vremea?