Prima pagină » Știri externe » Mărturia șocantă a unui imigrant. Ce i-au făcut polițiștii maghiari de frontieră după ce l-au bătut

Mărturia șocantă a unui imigrant. Ce i-au făcut polițiștii maghiari de frontieră după ce l-au bătut

Mărturia șocantă a unui imigrant. Ce i-au făcut polițiștii maghiari de frontieră după ce l-au bătut
Organizațiile umanitare au comunicat că tratamentele abuzive ale poliției ungare asupra imigranților au devenit ceva obișnuit, unul dintre refugiați semnalând că aceștia își fac fotografii cu extracomunitari agresați fizic, informează The Independent.

„Atunci când ne bat, se amuză între ei. Polițiștii își fac fotografii cu noi”, a declarat Shahid Khan, un solicitant de azil pakistanez, ce a raportat unul dintre nenumăratele abuzuri întreprinse de poliția de la frontiera Ungariei.

El a afirmat că a fost atacat înainte de a fi fotografiat și apoi a fost fugărit de câini de poliție.

Un imigrant iranian, Farhad, în vârstă de 34 de ani, a descris cum se afla alături de un grup de 30 de refugiați, ce includea femei și copii, ce au traversat frontiera Ungariei, în momentul în care au fost înconjurați de zeci de polițiști de frontieră. Bărbații ce nu purtau uniforme au atacat fizic grupul de refugiați vreme de două ore.

Human Rights Watch (HRW) a obținut o fotografie a anuia dintre imigranții ce făcea parte din grupul agresat de polițiștii ungari, în care acesta prezenta mai multe răni faciale.

Mai mulți refugiați au afirmat că pe parcursul iernii, poliția de frontieră le confisca apa de băut, iar uneori chiar și hainele sau pantofii, abandonându-i apoi în zăpadă.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Crin Antonescu spune că Alexandru Nazare ar trebui să fie următorul premier: „E singura soluție”
Digi24
Drona care a explodat în Bulgaria, aproape de România, a fost identificată. Ce arată analiza preliminară a epavei
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather anunță o toamnă cum nu prea a mai fost, în România. Ce se întâmplă în septembrie, octombrie și noiembrie 2026, în București. Pe ce dată ninge
Prosport.ro
FOTO. Irina Deleanu, imagini incendiare: „Îmi place să fiu cât mai naturală”
Adevarul
Orașul din inima României care a trăit visul american. „Țara Oltului rămâne numai cu bogații, cu babele, cu moșnegii și cu sărăntocii”
Mediafax
Buruiana pe care ar trebui să o ții departe de grădină cu orice preț și cum previi apariția ei
Click
Descoperire incredibilă făcută în inima Budapestei. O motocicletă și doi soldați germani au fost găsiți în Dunăre
Digi24
Devin oamenii mai puțin inteligenți? Ce este „efectul Flynn invers” și de ce îi îngrijorează pe cercetători
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Julia Chelaru, fosta membră a trupei Exotic! Și-a etalat formele voluptoase, la aproape 50 de ani
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ce se întâmplă dacă trebuie să fugi cu Tesla în timp ce încarcă? Un atac armat reaprinde discuția
Descopera.ro
Este adevărat că inteligența oamenilor scade?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Badea Gheorghe: – Nu pot face dragoste!
Descopera.ro
Barbarii au fost neînțeleși timp de secole, susțin cercetătorii