Prima pagină » Știri externe » Militarii turci condamnați în Grecia. Ce implicare au avut în puci și de ce au ales să fugă

Militarii turci condamnați în Grecia. Ce implicare au avut în puci și de ce au ales să fugă

Militarii turci condamnați în Grecia. Ce implicare au avut în puci și de ce au ales să fugă
Cei opt militari turci care au fugit în Grecia după eșuarea tentativei de lovitură de stat au fost condamnați de justiția elenă la câte două luni de închisoare cu suspendare, pentru pătrundere ilegală pe teritoriul grec, informează site-ul cotidianului Hurriyet.

În timpul audierilor unul din cei opt militari turci judecați în Grecia pentru „intrare ilegală” în  țară a declarat, în fața unei instanțe din orașul Alexandroupolis, că motivul pentru care au decis să fugă din Turcia a fost teama de „arestările masive” operate în timpul tentativei de puci eșuate informează France Presse.

„Vedeam arestări arbitrare de militari și ne-a fost teamă. Ne-am gândit să mergem fie în Bulgaria, în România sau în Grecia, țări din apropiere, iar în final am ales Grecia unde ne simțim mai în siguranță”, a declarat primul inculpat audiat de instanță.

Cei opt militari, doi comandanți, patru căpitani și doi sergenți, au fost arestați sâmbătă și plasați în detenție provizorie după ce au aterizat ilegal, cu un elicopter, pe aeroportul din Alexandroupolis, în nord-estul Greciei, aproape de frontieră.

Din depoziția primului inculpat a reieșit că cei opt ofițeri s-au ocupat cu transferarea de răniți cu elicopterul către unitatea lor din Istanbul.

Însă, în timpul „celui de-al doilea transfer, s-au tras tiruri asupra elicopterului și a trebuit să aterizăm pe un câmp lângă Istanbul și să așteptăm înainte de a lua decizia de a fugi”, pentru a nu-și risca viețile, a declarat militarul, citat de agenția de presă franceză.

Militarii turci au fost judecați pentru „intrare ilegală” și „neprezentare planului de zbor”. Ultima  acuzație nu a fost însă acceptată de către instanță, deoarece, numai aeronavele civile sunt supuse unei astfel de obligații.

Avocatul militarilor turci, Ilia Marinaki, a declarat că aceștia se tem pentru siguranța lor și a familiilor lor, în contextul eșecului tentativei de înlăturare a Administrației Recep Tayyip Erdogan.

Cei opt militari turci au solicitat azil politic în Grecia și până la judecarea acestei cereri ei vor rămâne în arest, în ciuda condamării cu suspendare primite astăzi a decalarat un oficial al poliției elene.

.

Recomandarea video

Mediafax
Mii de turiști au rămas blocați în Laponia. Temperaturi de aproape minus 40 de grade
Digi24
Oficial BNR: „Reducerea de 10% în administrație nu e suficientă”. Marea problemă: Suntem tot în România anilor '60 a lui Ceaușescu
Cancan.ro
Sofia Vicoveanca a suferit un INFARCT! Artista, internată la Spitalului Clinic Județean de Urgență 'Sf. Ioan cel Nou' Suceava
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
Mediafax
Timothée Chalamet, Globul de Aur! Lista COMPLETĂ a câștigătorilor din 2026
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
„Santinela Arctică”. Propunerea Germaniei pentru a reduce tensiunile cu SUA legate de Groenlanda și modelul pe care s-ar baza
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Explicații de la Guvern: de ce au crescut impozitele pe proprietate și mașini în 2026?