Prima pagină » Știri externe » Ministrul rus al Apărării a mers în vizită în Coreea de Nord. Care a fost subiectul discuțiilor

Ministrul rus al Apărării a mers în vizită în Coreea de Nord. Care a fost subiectul discuțiilor

Ministrul rus al Apărării a mers în vizită în Coreea de Nord. Care a fost subiectul discuțiilor
Ministrul rus al Apărării a mers în vizită în Coreea de Nord. Care a fost subiectul discuțiilor

Ministrul rus al Apărării, Andrei Belousov, a sosit vineri în Coreea de Nord pentru discuții cu liderii militari și politici nord-coreeni, în contextul în care cele două țări colaborează tot mai strâns în ceea ce privește agresiunea rusă în Ucraina.

În anunțarea vizitei, Ministerul rus al Apărării nu a informat cu cine se va întâlni Belousov și nici scopul discuțiilor. Presa de stat nord-coreeană nu a confirmat vizita, arată Associated Press.

Belousov, un fost economist, l-a înlocuit pe Serghei Șoigu ca ministru al Apărării în mai. Fotografiile publicate de Ministerul Apărării îl arată pe Belousov mergând alături de ministrul nord-coreean al Apărării, No Kwang Chol, pe un covor roșu, la un aeroport din Phenian.

Oficiali militari nord-coreeni au fost văzuți aplaudând sub un banner pe care scria „Sprijin complet și solidaritate cu Armata și poporul rus în luptă”.

Belousov a remarcat după sosirea sa la Phenian că există o extindere a cooperării militare între cele două țări. El a salutat acordul de parteneriat strategic semnat de Putin și liderul nord-coreean Kim Jong Un în urma întâlnirii lor din iunie de la Phenian, despre care a spus că are ca scop reducerea tensiunilor prin menținerea unui „echilibru de putere” în regiune și reducerea riscului unui război, inclusiv unul nuclear, mai arată sursa citată.

Ministrul nord-coreean al Apărării a lăudat, de asemenea, extinderea cooperării dintre armatele celor două țări și a reiterat sprijinul Coreei de Nord pentru războiul Rusiei în Ucraina, descriindu-l drept o „luptă justă pentru a proteja drepturile suverane și interesele de securitate ale țării”.

CITEȘTE ȘI:

Coreea de Nord lucrează la EXTINDEREA unei fabrici unde se produc rachete folosite și de Rusia în Ucraina

Raport: RUSIA ar fi trimis peste un milion de barili de petrol, dar și armament, către Coreea de Nord în ultimele luni

Sursa foto: Profimedia

Citește și

Mediafax
Horoscop 10 noiembrie 2025. Ziua începe cu provocări, dar se încheie cu surprize plăcute
Digi24
Megaproiectul Neom, metropola utopică a Arabiei Saudită, învins de legile fizicii
Cancan.ro
Mădălina Ghenea + un nou milionar: masă la MOSH, după la hotel amândoi. Celebra româncă își face viața ca la carte
Prosport.ro
FOTO, Cea mai frumoasă prezentatoare TV le-a tăiat respirația într-o rochie cu decolteu generos
Adevarul
Ocupația Elenei Băsescu, după ce a fost dată afară dintr-un post călduț, în urma unui vot în unanimitate
Mediafax
INFOTRAFIC: Atenție șoferi, ceața pune probleme în trafic în București și mai multe județe din Moldova și Transilvania
Click
Reacția Marianei Moculescu, după ce Horia Moculescu a fost internat de urgență: „Este victima propriilor vicii. Fuma și 60 de țigări pe zi, când pierdea la poker”. De ce nu-l vizitează la spital?
Digi24
Coșmarul Kremlinului devine realitate: „Parcă am transportat benzina pe urși polari prin tundră, însoțiți de o orchestră”
Cancan.ro
Ea este Mihaela din Teleorman, femeia ucisă de soț în fața copilului, chiar de ziua ei. Ce spunea bărbatul despre ea, înainte de crimă
Ce se întâmplă doctore
Anna Lesko, irezistibil de senzuală în cele mai noi imagini! Fanii au reacționat imediat
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Poliția a analizat imaginile de pe noile radare pe trepied. Ce a descoperit?
Descopera.ro
O afecțiune genetică rară poate face chiar și alimentele SĂNĂTOASE să fie PERICULOASE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Băi, golane, am auzit că ai poze indecente cu fiică-mea!
Descopera.ro
Tot mai mulți americani își șterg sau acoperă tatuajele cu simboluri neonaziste