Prima pagină » Știri externe » Nivelul popularității președintelui Barack Obama a rămas peste 50%, în pofida unor polemici

Nivelul popularității președintelui Barack Obama a rămas peste 50%, în pofida unor polemici

Nivelul popularității președintelui Barack Obama a rămas peste 50%, în pofida unor polemici
Nivelul popularității președintelui american Barack Obama a rămas în această săptămână la peste 50%, potrivit unui sondaj CNN publicat duminică, în pofida celor trei polemici în care este implicată administrația sa, relatează AFP.

Nivelul popularității președintelui american Barack Obama a rămas în această săptămână la peste 50%, potrivit unui sondaj CNN publicat duminică, în pofida celor trei polemici în care este implicată administrația sa, relatează AFP.

Aproximativ 53% dintre americani aprobă activitatea șefului statului, în timp ce 45% o dezaprobă, relevă studiul realizat de CNN și Institutul ORC vineri și sâmbătă, după o săptămână politică monopolizată de o serie de controverse ce au declanșat furia republicanilor.

Un proiect de lege privind protejarea surselor jurnaliștilor a fost „dezgropat”, în urma indignării provocate de dezvăluirea procurării unor registre telefonice ale Associated Press (AP) de către Departamentul de Justiție.

De asemenea, au început să „cadă capete” în administrația fiscală, care a recunoscut că a supus zeci de grupuri conservatoare unor proceduri administrative extrem de dure și „nepotrivite”.

Totodată atentatul comis la Benghazi (Libia) în septembrie a rămas de actualitate, Casa Albă publicând, în urma unor presiuni, aproximativ 100 de pagini de e-mailuri interne cu scopul de respinge acuzații de manipulare.

La începutul lui aprilie, același sondaj îi acorda președintelui o cotă statistic echivalentă de 51%.

Aproape 61% dintre persoanele intervievate apreciază că declarațiile lui Barack Obama în legătură cu scandalul privind fiscul au fost „majoritatea adevărate” sau „în totalitate adevărate”, în timp ce 54% consideră că aleșii republicani au „reacționat în mod nepotrivit” față de dezvăluiri.

„Americanii au o mare încredere în președinte”, a comentat duminică pentru CNN Dan Pfeiffer, un consilier de rang înalt la Casa Albă. „Problema republicanilor este dacă vor coopera cu președintele” în dosarele legislative importante din acest an, și anume reformarea imigrației și bugetul federal, a adăugat acesta.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Digi24
Două scenarii în care rușii ajung la Gurile Dunării. General de top: „E NATO pregătită pentru o asemenea ipostază?”
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Ce se întâmplă cu creierul atunci când lucrezi în echipă?