Prima pagină » Știri externe » O nouă pistă în scandalul implicării Rusiei în alegerile prezidențiale din SUA. Este vizat actualul procuror general al Americii

O nouă pistă în scandalul implicării Rusiei în alegerile prezidențiale din SUA. Este vizat actualul procuror general al Americii

O nouă pistă în scandalul implicării Rusiei în alegerile prezidențiale din SUA. Este vizat actualul procuror general al Americii
Procurorul general al Statelor Unite, Jeff Sessions, a discutat despre probleme legate de campania electorală a lui Donald Trump cu ambasadorul rus la Washington, Serghei Kisliak, potrivit unor surse citate de site-ul cotidianului The Washington Post.

Sunt citați actuali și foști oficiali ai administrației prezidențiale, care au văzut interceptări din partea serviciilor de informații americane privind discuții ale ambasadorului Serghei Kisliak cu superiorii săi de la Moscova.

Potrivit acestor surse, în timpul campaniei electorale pentru alegerile prezidențiale din 2016, Kisliak ar fi avut două întrevederi cu Jeff Sessions, pe atunci consilier de politică externă al candidatului republican Donald Trump.

Un oficial american a precizat că Sessions a furnizat „declarații înșelătoare, care sunt contrazise de alte dovezi”. Un alt oficial a spus, tot sub protecția anonimatului, că raportul serviciilor de informații indica faptul că Sessions și Kisliak „au avut discuții substanțiale”, pe subiecte precum poziția lui Donald Trump în privința Rusiei și perspective pentru colaborarea SUA-Rusia într-o administrație Trump.

Inițial, Jeff Sessions nu a recunoscut că s-a întâlnit cu ambasadorului Rusiei la Washington. Ulterior, Sessions a admis acest fapt, dar a subliniat că nu a discutat niciodată despre campania electorală cu oficiali ruși, fiind prezent la întrevederea cu Kisliak doar în calitatea sa de senator american.

Joi, președintele american Donald Trump a declarat că nu l-ar fi desemnat pe Jeff Sessions pentru funcția de procuror general dacă știa că acesta se va recuza din anchetele privind ingerințele Rusiei în campania electorală și presupusele contacte între apropiați ai președintelui Donald Trump și oficiali ruși.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trump afirmă că vrea să „pună mâna pe petrolul din Iran”
Digi24
Momentul în care o dronă ucraineană lovește locomotiva unui tren care transporta provizii pentru armata rusă
Cancan.ro
BREAKING! 'Gata, s-a terminat'. Anunțul momentului din spital, despre Mircea Lucescu
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
Generația chiriașilor de nevoie: „Nu îmi permit nici măcar o garsonieră într-un oraș mic, oricât de mult aș munci”
Mediafax
Cum să obții o viză de aur în Europa în 2026. Prețuri și reguli în țări cheie
Click
Cât va costa casa din Italia a Gabrielei Cristea după ce va fi reconstruită și renovată: „Va fi ca un hotel de 5 stele”. Conacul va avea șapte camere și un living imens
Digi24
Zilele devin mai lungi pe Pământ, iar de vină ar putea fi oamenii. Care sunt riscurile
Cancan.ro
Ce mesaj i-a trimis un șofer BOLT, supărat că s-a scumpit benzina, unui client care tocmai comandase o cursă
Ce se întâmplă doctore
Loredana Groza în costum de baie, la 55 de ani! Imagini de senzație din vacanță! Și-a încântat fanii
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Un brăilean a mers până în Siberia cu… un Volkswagen Bora
Descopera.ro
Psihologii explică de ce te simți mai bine atunci când ți se anulează planurile
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
În urmă cu 45 de ani a avut loc o tentativă de asasinat care ar fi putut schimba lumea